środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Związkowcy Sierpnia 80 protestują w Warszawie przeciwko likwidacji polskiego górnictwa

24.03.2023 13:04 | 16 komentarzy | ż

Protestujący uważają, że wprowadzenie tzw. dyrektywy metanowej przyspieszy zamykanie kopalń węgla kamiennego w Polsce.

Związkowcy Sierpnia 80 protestują w Warszawie przeciwko likwidacji polskiego górnictwa
W manifestacji biorą udział związkowcy z naszego regionu. Fot. WZZ Sierpień 80/Facebook.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Antypolska dyrektywa"

24 marca Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" organizuje akcję protestacyjną w Warszawie. Związkowcy domagają się zatrzymania prac nad przyjęciem tzw. dyrektywy metanowej. Przyjęcie tych regulacji groziłoby zamknięciem w perspektywie kilku lat niemal wszystkich kopalń Polskiej Grupy Górniczej.

- Dyrektywa unijna jest nie tylko wymierzona w górnictwo i Śląsk ale jest przede wszystkim antypolska. W Europie, tylko Polska wydobywa węgiel kamienny i tylko w Polsce, stanowi on podstawę bezpieczeństwa energetycznego

- zaznaczają związkowcy.

- Gdzie pójdą pracować dziesiątki tysięcy górników, jeśli ich kopalnie zostaną zamknięte? Co stanie się z ich rodzinami? Co stanie się ze Śląskiem? Co stanie się z milionami Polaków, których już dziś, nie stać na kupowanie drogiego węgla z importu i opłacenie rachunków, za drożejącą z dnia na dzień energię. Bez polskiego węgla, te rachunki będą jeszcze wyższe. O 300, może o 500 procent w najbliższym czasie. Co stanie się z naszą gospodarką, kiedy już droga energia, podrożeje jeszcze kilkakrotnie?

- pytają związkowcy.

Kopalnie do zamknięcia?

Regulacje, nad którymi pracuje Parlament Europejski, wprowadzają zakaz uwalniania do atmosfery i spalania w pochodni metanu ze stacji odmetanowania kopalń od 2025 roku, a od 2027 roku zakaz uwalniania do atmosfery w kopalniach węgla emitujących ponad 5 ton metanu na tysiąc ton wydobytego węgla (w przypadku kopalń emitujących ponad 3 tony metanu na tysiac ton wydobytego węgla zakaz zacznie obowiązywać od 2031 roku).

Gdyby rozporządzenie w tym kształcie faktycznie zaczęłoby obowiązywać, PGG musiałaby zamknąć 2/3 kopalń. W podobnej lub jeszcze gorszej sytuacji znalazłaby się Jastrzębska Spółka Węglowa (źródło: wysokienapiecie.pl/ISBnews).


Zobacz również: