środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

O wojnie w Ukrainie okiem reportera

25.02.2023 19:59 | 27 komentarzy | KaBa

Paweł Pieniążek blisko przyglądał się wojnie w Ukrainie. Był na linii frontu, w bombardowanych miastach. Rozmawiał z ludźmi, którzy doświadczają jej okropności. O tym wszystkim opowiadał na spotkaniu w jastrzębskiej bibliotece.

O wojnie w Ukrainie okiem reportera
W Miejskiej Bibliotece Publicznej rozmawiano z reportem wojennym o wojnie w Ukrainie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O wojnie w Ukrainie okiem reportera

O wojnie w Ukrainie powiedziano już tyle, czy więc warto rozmawiać o konflikcie, który już od roku trwa za naszą wschodnią granicą? Na spotkanie z reportem Pawłem Pieniążkiem, autorem książki pt. „Opór. Ukraińcy w obliczu rosyjskiej inwazji”, przyszli jastrzębianie, niemający wątpliwości - że to wciąż aktualny i ważny temat. Wojna to okropności, ból i ludzkie tragedie, ale na jeszcze jeden jej aspekt  dziennikarz zwrócił uwagę.

W MBP odbyło się spotkanie z Pawłem Pieniążkiem, autorem książki pt. „Opór. Ukraińcy w obliczu rosyjskiej inwazji”

W MBP odbyło się spotkanie z Pawłem Pieniążkiem, autorem książki pt. „Opór. Ukraińcy w obliczu rosyjskiej inwazji”

- Ukraiński opór przeciwko rosyjskiej inwazji przykuł uwagę świata. Jednak za jego sukcesem stoi nie tylko siła militarna, ale oddolne czasami bardzo skromne działanie milionów obywateli. Opór to nie tylko walka, ale też przekazanie pieniędzy na siły zbrojne, przyniesienie herbaty na posterunek, ewakuowanie ludności cywilnej czy organizowanie pomocy, a czasami po prostu pozostanie w domu - mówił podczas spotkania.

Tak, jak w przypadku każdej wojny pojawiają się pytania o strach, czy nie jest paraliżujący, obezwładniający, paniczny.

- Nie boisz się, nie masz na to czasu Działasz, po to, by przetrwać, aby przeżyć. Jeśli strach cię opanuje, to może być twój koniec. Taka jest wojna - mówił Paweł Pieniążek.

Kolej jest symbolem trwałości państwa

W czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej szczególnego znaczenia ma ukraińska kolej. To właśnie ona stała się symbolem niepodległego państwa.

- W miastach, miejscowościach, które są odbite z rąk rosyjskich, odtwarza się ukraińską kolej. Odgrywa ona ogromną rolę, nie tylko, jako środek transportu dla cywilów i wojska. Pociągi są symbolem tego, że państwo działa, że się nie poddaje. Dają poczucie stabilności, jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało w całej tej dramatycznej sytuacji - mówił autor książki.

Kiedy wojna się skończy?

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć pytań: Co dalej? Kiedy to się skończy? Co będzie po wojnie? Chociaż Paweł Pieniążek jest bacznym obserwatorem wojny w Ukrainie, jeszcze w pierwszej jej odsłonie, bo od zajęcia Krymu przez Rosjan (2014 r.), to jednak nie pokusił się o żadną prognozę na ten temat. Podkreślał, że wszystko się może zdarzyć, a konflikt może trwać lata, a nie jak początkowo myślano - miesiące.