Co z kredytem po rozwodzie?
Powszechną rzeczą jest to, że małżeństwo ma swoje wspólne plany dotyczące dzieci, budowy domu, prowadzenia własnej działalności oraz zakupu innych przedmiotów do codziennego użytku. Większe wydatki najczęściej pokrywane są ze środków uzyskanych z kredytu, który często określany jest kolokwialnie jako symbol trwałości małżeństwa. Jednak jeśli jedyną rzeczą, która łączy dwoje ludzi jest kredyt, to prawo daje takie narzędzia, które umożliwiają uporządkowanie spraw dotyczących wspólnego kredytu oraz innych zobowiązań.
Jeśli małżonkowie nie zawarli przed zawarciem małżeństwa lub w jego trakcie umowy o rozdzielności majątkowej to zasadniczo odpowiadają za zaciągnięte zobowiązania w takim przypadku wspólnie oraz w równych częściach tj. po połowie (odpowiedzialność solidarna).
Odpowiedzialność solidarna małżonków za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich dotyczy tylko tych zobowiązań, których celem jest zaspokojenie zwykłych codziennych potrzeb rodziny m.in. utrzymanie mieszkania, opłaty za energię elektryczną, ogrzewanie, żywność, odzież, wypoczynek lub wydatki na dzieci.
W przypadku większych zobowiązań (zakup domu lub samochodu, spłata kredytu, finansowanie dużych inwestycji) warunkiem odpowiedzialności solidarnej małżonków jest to, aby były one zaciągnięte wspólnie. Każdy z małżonków musi mieć prawo wyrażenia swobodnej decyzji i zdania na temat słuszności i celowości takiego zobowiązania.
Wspólna odpowiedzialność małżonków za spłatę długów pozostaje także po rozwodzie.
Z pewnością w przypadku zdecydowania się na rozwód, sprawy majątkowe wymagają odpowiedniego uporządkowania. Konsekwencją nieuregulowania tych spraw może być konieczność spłaty, również tej części zobowiązania (np. kredytu), którą powinien spłacić drugi małżonek.
Podczas podziału majątku dokonanego w sądzie, dzieli się majątek, czyli realnie posiadane dobra materialne (pieniądze, samochód, dom), a nie długi (kredyt, pożyczka). Jednak sprawy długów częstą idą w parze z majątkiem, tak jest np. w przypadku kredytu na dom, mieszkanie lub samochód. Wspólne zobowiązania (długi) wymagają odrębnego uregulowania tego, kto je będzie spłacał, w jaki zakresie i pod jakimi warunkami. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w tego typu sprawach jest zawarcie porozumienia cywilno-prawnego o przeniesieniu kredytu na jednego z małżonków, który w zamian za spłatę kredytu zostanie wyłącznym właścicielem tego co jest przedmiotem spłaty kredytu.
Odpowiedzialność małżonka za spłatę kredytów lub zobowiązań, które zostały wzięte bez jego wiedzy może zostać wyłączona w taki sposób, że małżonek, który wziął kredyt nie mając zgody drugiego małżonka będzie jedyną osoba odpowiedzialną za jego spłatę.
Wyłączenie odpowiedzialności za spłatę kredytów bądź innych zobowiązań możliwe jest również wtedy, gdy zobowiązania zaciągane przez jednego z małżonków charakteryzują się złą wiarą, nieracjonalnością polegającą m.in. na zadłużaniu wspólnego majątku, a ich konsekwencją jest narażenie dóbr majątkowych rodziny lub drugiego małżonka na straty.
Kredyt bądź inne zobowiązania nie muszą stawać na przeszkodzie do wzięcia rozwodu i rozpoczęcia nowego lepszego życia. W celu wyboru najlepszego rozwiązania spraw związanych ze spłatą wspólnego kredytu bądź wykonaniem innych zobowiązań pochodzących z małżeństwa, warto przedstawić swoją sprawę adwokatowi, który specjalizuje się w rozwodach lub sprawach cywilnych. Praktyka spraw rozwodowych bądź postępowań o podział majątku pokazuje, że zdecydowanie łatwiej jest wypracować porozumienie z drugim małżonkiem, jeśli w sprawie bierze udział profesjonalny pełnomocnik.
Artykuł opracowany przez: Kancelaria Adwokacka Chojka
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze