Dni Jastrzębia 2023 oficjalnym świętem 60-lecia miasta. Będzie sporo imprez [WIDEO]
Prezydent Anna Hetman zaprosiła dziennikarzy na konferencję prasową na temat jubileuszu 60-lecia miasta, który przypada na 2023 rok. Z tej okazji zaplanowano sporo wydarzeń, mimo trudnego budżetu miasta i wyrzeczeń.
Dni Jastrzębia 2023 oficjalnym świętem 60-lecia miasta. Będzie sporo imprez [WIDEO]
O tym, co będzie się działo w ramach jubieluszu opowiedziała prezydent Anna Hetman oraz dyrektorzy jednostek miejskich. Zaprezentowano również żywą maskotkę Jastusia, który będzie obecny na imprezach miejskich z okazji 60-lecia.
- Będzie na pewno smacznie, zdrowo, ekologicznie, śpiewająco i patriotycznie. Będziemy mogli posmakować lokalnych produktów. Będziemy tworzyć 60 ogrodów na 60-lecie miasta oraz zorganizujemy jedyne w Polsce wydarzenie, związane z kwiatami. Przy różnych wydarzeniach będzie nam towarzyszyła muzyka i inne atrakcje - zapowiedziała prezydent Anna Hetman.
Pierwszym dużym wydarzeniem w ramach jubileuszowego roku będzie wiosenne otwarcie budynku Łazienki III po remoncie.
- Planujemy otwarcie budynku Łazienki III. Jest to ostatni budynek w Parku Zdrojowym, który miasto zrewitalizowało i oddało do użytku - zapowiedział Janusz Jurczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju. - Większość z nas pamięta, jak budynek wyglądał jeszcze kilka lat temu, a w tym roku będzie przywrócony dla mieszkańców. Chcemy zaproponować mieszkańcom, nie tylko naszego miasta, trochę sztuki współczesnej. To może nieco trudniejsza forma sztuki niż pozostałe, bo współczesność kojarzy nam się z różnymi trendami. Chcemy pokazać m.in. fotografię, malarstwo, kolaże, instalacje artystyczne, trochę szkła artystycznego, może też ceramikę. Chcielibyśmy, żeby były tam pracownie artystyczne. Na pewno będzie pracownia fotograficzna. Pokażemy trochę historii fotografii, choćby przez stare aparaty fotograficzne i klisze - zapowiada dyrektor MOK, podkreślając także przybliżenie mieszkańcom nieba poprzez teleskopy i dedykowane astronomii wydarzenia.
Kulminacja w Dni Jastrzębia-Zdroju 2023
- Najważniejsze imprezy to przede wszystkim Dni Jastrzębia 2023. W tym roku zaczynamy 30 czerwca, czyli w dzień nadania miastu praw miejskich. To będzie pierwszy dzień trzydniowego Święta Miasta. Zaprosimy państwa na na Święto Wina i Sera oraz Święto Piwa. Będą to imprezy promujące lokalne produkty, bo mamy w Jastrzębiu zarówno serowarów, browar oraz mamy ludzi, które wytwarzają naprawdę dobrej jakości wino - podkreśla Janusz Jurczak.
W ramach jubileuszu miejskiego w Parku Zdrojowym organizowane będą cykliczne koncerty, a w repertuarze pojawi się więcej występów stand-upowych. Od maja w Parku Zdrojowym będą odbywać się także spacery z przewodnikiem, co najmniej w jedną niedzielę miesiąca, do września.
Biblioteka ze swoim jubileuszem
Jastrzębska bibioteka w tym roku również obchodzi swój jubileusz - 75-lecia. - Nasze świętowanie przede wszystkim będzie polegało na tym, że chcemy zaoferować państwu ofertę skierowaną do wszystkich mieszkańców. Dzisiaj biblioteka to jest 11 filii i biblioteka główna i to, czym dysponujemy to przede wszystkim nasze zbiory - bardzo atrakcyjne i ciągle uaktualniane. To książki papierowe, audiobooki, e-booki, filmy, gry planszowe, wiele zbiorów cyfrowych. Odbiorcy oczekują od nas informcji i szerokiej oferty kulturalnej, co wynika z ankiet, które przeprowadzamy. Takie są zgłaszane potrzeby. Odbiorcy są zainteresowani tym, aby usiąść i porozmawiać, np. po koncertach czy spotkaniach. Myślę tu o kawiarni, bo od wielu lat biblioteki mają kawiarnie w swoich przestrzeniach. My również mamy kawiarnię w Masnówce w Parku Zdrojowym. Ostatnio mamy nową i interesującą aranżację. Dostępne w niej są książki, prasa i albumy ze sztuką - podkreśla Maria Kucharska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju.
Głowne wydarzenia biblioteczne w ramach jubileuszu biblioteki będą odbywać się w okolicy Dnia Literatury. W maju odbędzie się Tydzień Bibliotek, w ramach którego będą odbywać się koncerty i spotkania autorskie oraz spektakle. 14 maja w Parku Zdrojowym odbędzie się koncert, spektakl teatralny i wystawa retrospektywna. - Nie tylko będziemy wspominać, ale też przedstawimy obecną ofertę - zapewnia dyrektor książnicy. Z planach są też akcje wakacyjne dla dzieci i dorosłych. Ciekawym wydarzeniem będzie "Czytanie na trawie", gdzie uczestnicy będą mogli zabrać kosze piknikowe i książkę.
OWN będzie działać, pomimo remontu
Będzie się działo także na terenie Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego. - Planujemy otwarcie kawiarenki z zapleczem gastronomicznym, pomimo przeprowadzanego remontu, obiekt będzie funkcjonować. Kiedy mrozy odpuszczą, będziemy uruchamiać tężnię solankową, która cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta. Będzie czynny też wodny plac zabaw i amfiteatr. Będziemy chcieli organizować w tym miejscu wydarzenia o charakterze sportowym, kulturalnym i rekreacyjnym w ten sposób, aby nie kolidowały z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi - zapowiada Zofia Florek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jastrzębiu-Zdroju.
14 lutego uruchomiony zostanie wirtualny bieg "W 60 dni do formy - tu bije moje serce", w ramach którego mieszkańcy będą mogli podejmować szereg aktywności po rejestracji. Osoby z najlepszymi wynikami będą nagradzane. Odbędą się także cykliczne imprezy: "Kobiety na 5+" oraz bieg "Jastrzębska 10". W propozycjach MOSiR znajdą się także rajdy rowerowe.
Łaźnia Moszczenica otworzy Carbonarium
- Łaźnia Moszczenica ma do piero roczek, ale postanowiliśmy mocno włączyć się w obchody jubileuszu miasta - zapewnia Izabela Grela, p.o. dyrektora Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica. Planowane imprezy będą podzielone na trzy tematy: budowanie tożsamości mieszkańców, imprezy o rysie historycznym oraz wydarzenia turystyczne. Pierwsze będzie Święto Flagi 2 maja, kiedy odbędzie się przemarsz alejami. Drugim wydarzeniem o charakterze patriotycznym będzie Święto Niepodległości 11 listopada. 28 maja odbędzie się Piknik w Kurorcie w Parku Zdrojowym. 3 września odbędzie się Przystanek w PRL-u. - Wydarzenia turystyczne zaczynamy od 20 i 21 maja pierwszy raz w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego. To impreza, na którą uzyskaliśmy dofinansowanie ze środków transgranicznych. Organizujemy ją razem z Zebrzydowicami, Godowemi i Petrovicami - zapowiada Izabela Grela. Festiwal będzie połączony z biegiem kobiet wraz z MOSiR.
Kolejną propozycją turystyczną będzie 4 czerwca Festiwal Śląskie Smaki - impreza o randze wojewódzkiej. 24 i 25 czerwca odbędzie się natomiast Festiwal Górnej Odry, zaplanowany również w Jastrzębiu-Zdroju wraz z Subregionem Zachodnim Województwa Śląskiego.
- Nie mogę jeszcze zapowiedzieć dwóch dat - Industriady, do której będziemy ponownie aplikować jako obiekt zaprzyjaźniony, a także otwarcia pierwszej wystawy stałej nowej marki turystycznej miasta Jastrzębie-Zdrój, czyli Łaźni Moszczenica - Carbonarium. Daty na razie nie zdradzam, ale będziemy dawkować emocje i zapowiadać atrakcje - podsumowuje Izabela Grela.
Ludzie:
Anna Hetman
Radna miasta Jastrzębie-Zdrój, była prezydent miasta
Komentarze
13 komentarzy
No tak co by nie zrobić dla tego miasta to zawsze źle, A CO TY ZROBIŁEŚ DLA TEGO MIASTA?
Towarzystwo wzajemnej adoracji. Zachwycają się sobą i swoimi pomysłami,a miasto cofa się w rozwoju.
Popatrzcie na minę tej nauczycielki trzymającej body.... MAMY TO.Byle do imprezy i Oni to kupią.
Po co nam inwestorzy,po co nam wpływy z podatków będzie trzeba pracowac ale lepiej balować.
60 lat minęło a w Jastrzębiu nie ma ani jednego miejskiego placu ani jednej miejskiej ulicy. Ale wieś będzie tańczyć i świętować. Tylko z czego się cieszyć?
Niech żyje wolność wolność i swoboda
Niech żyje zabawa i dziewczyna młoda
Niech żyje wolność wolność i swoboda
Niech żyje zabawa i dziewczyna młoda
Żenada.
Zero nowych inwestorów.
Zero nowych - a wręcz żadnych - uczelni wyższych.
Ta upadająca osada górnicza tonie tak Titanic, a orkiestra dla włodarzy nadal gra...
Szanowni Państwo, zwróćmy uwagę na minę Izki na miniaturce z YT, ten odwrócony uśmiech jest alegorią tego co dzieje się w mieście... dla tłuszczy zabawa pod postacią jubileuszu miasta ale wszyscy doskonale wiemy w jakiej formie jest miasto, jakie ma perspektywy na przyszłość i to właśnie odzwierciedla mina Izki.
Aż 195 milionów złotych chcą w tym roku przeznaczyć na inwestycje Żory na Śląsku. To rekordowa kwota w historii miasta. W planach są remonty dróg, ale też nowy basen, tężnia czy renowacja parku z pałacem w Baranowicach
Samorządowcy podkreślają, że przez inflację i wysokie rachunki za energię ledwo wiążą koniec z końcem, wprowadzając ostre cięcia w budżetach. Tymczasem w Żorach chwalą się, że na inwestycje w tym roku przeznaczyli 195 mln złotych. To rekordowa kwota w historii miasta.
Głównym powodem jest to, że mnóstwo inwestycji rozpoczęliśmy w ostatnich latach i teraz je kontynuujemy. Na znaczną część dostaliśmy dofinansowanie - mówi nam Adrian Lubszczyk, naczelnik miejskiego Wydziału Promocji, Kultury i Sportu. - Jesteśmy poniekąd zmuszeni te inwestycje zrealizować, by dofinansowań nie stracić. To jest ogromna możliwość dla miasta, szansa rozwoju i chcemy ją wykorzystać - podkreśla.
Inwestycje dotowane wymagają jednak często sporego wkładu własnego, który Żory musiały wygospodarować. - Było to na pewno bardzo trudne - przyznaje nasz rozmówca. I zaznacza, że tegoroczny budżet jest rekordowy nie tylko w kontekście inwestycji, ale także - co już mniej optymistyczne - w kontekście deficytu, który wynosi 77 mln złotych. Dochody miasta wynoszą bowiem prawie 524 mln złotych, a wydatki oszacowano na kwotę 601 mln złotych.Wskaźnik zadłużenia miasta wyniesie 8,52 proc. przy dopuszczalnym poziomie 15,51 proc.Miasto szuka drobnych oszczędności
Naczelnik podkreśla, że Żory - podobnie jak inne samorządy - też szukają oszczędności. - Wszędzie, gdzie to jest możliwe - stwierdza. - Staramy się ciąć wydatki bieżące tam, gdzie to jest konieczne, ale też tak, żeby mieszkańcy nie odczuli spadku usług publicznych - dodaje. I tak na przykład zrezygnowano m.in. z zewnętrznego podświetlania niektórych budynków. - Oczywiście pięknie to wyglądało, podkreślało architekturę, chociażby zabytkowych murów obronnych, ale teraz z tego rezygnujemy - mówi Lubszczyk
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Już ledwie do Katowic można dojechać a ta dalej bedzie sie bawić i balować...wstydu nie masz kobieto!!!
W dużym skrócie można powiedzieć koszmar
Kretynstwo.
Zabawy a infrastruktura w miescie lezy i kwiczy.
Co oni chca swietowac?
Depopulacja, miasto dysfunkcyjne, zamykane szkoly, brak kolei, transport miedzymiastowy lezy.
Jedyne co sie rozwija to liczna urzednikow i ich siedziby.