Taniej i wygodniej dla pasażerów. Od stycznia z biletem MZK także na trasach Metropolii Górnośląskiej [ZDJĘCIE]
Wspólny bilet okresowy umożliwi podróżowanie na terenie Czerwionki-Leszczyn i największych miast Śląska.
W miniony czwartek (15.12.) Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju podpisały umowę wprowadzającą wspólny bilet. Od stycznia będzie on obowiązywał na terenie Czerwionki-Leszczyn (MZK) i na trasach Metropolii, m.in. w Knurowie i największych miastach Śląska.
– To pierwszy krok w kierunku zintegrowanego systemu biletowego. W tym przypadku jest kierowany głównie do mieszkańców Czerwionki-Leszczyn dojeżdżających często do miast Metropolii Górnośląskiej. Niewykluczone, że w przyszłości oferta zostanie rozszerzona i podobne porozumienia podpiszemy z innymi organizatorami komunikacji zbiorowej. Propozycję wspólnego biletu wcześniej przedstawiliśmy także spółce komunikacyjnej w Rybniku – mówi Roman Foksowicz, przewodniczący Zarządu MZK.
Zakup biletów okresowych (M1, M2, M3) będzie możliwy w aplikacji telefonicznej "zbiletem". Obowiązywał będzie 30 dni od daty wskazanej przez użytkownika na wszystkich liniach MZK na terenie Czerwionki-Leszczyn oraz na trasach ZTM (autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych) w zależności od wybranej opcji:
- M1 - na terenie jednej wybranej gminy (cena 200 zł)
- M2 - Na terenie dwóch gmin (232 zł)
- MS - na terenie całej sieci ZTM (252 zł)
Cena biletu jest mniejsza od sumy biletów obowiązujących w obu związkach komunikacyjnych. Strony umowy zdecydowały się na wprowadzenie 20-procentowego rabatu. Bilet w taryfie ulgowej tradycyjnie jest o połową tańszy, a ulgi obwiązujące w MZK będą honorowane także przez Zarząd Transportu Metropolitarnego. Kontrole biletów prowadzone będą przez każdą ze stron umowy na swoim obszarze działania przy zastosowaniu własnych przepisów.
/źr. MZK/