Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

13.12.2022 18:41 | 0 komentarzy | sqx

Każdej zimy wielu bezdomnych umiera z powodu wychłodzenia organizmu. Policjanci kontrolują parki, dworce, kanały ciepłownicze, opuszczone budynki oraz pozostałe miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy.

Jak pomóc osobom w hipotermii? Policjanci przypominają zasady
W 2019 roku przeprowadzono ogólnopolskie badanie liczby bezdomnych. Zdiagnozowano wtedy 30 330 bezdomnych, z czego 83,6% stanowili mężczyźni (25 369 osób), natomiast 16,4% kobiety (4 961 osób). W porównaniu z rokiem 2017 liczba osób bezdomnych spadła o ponad 9% / fot. Policja
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wzmożone kontrole pustostanów, działek i altanek

W okresie jesiennym oraz zimowym policjanci większą uwagę poświęcają kontroli miejsc, w których przebywają bezdomni. Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale również samotnych i w podeszłym wieku. Zagrożenie dotyczy także osób nietrzeźwych, przebywających na wolnym powietrzu, bądź w nieogrzewanych budynkach.

Kontrole prowadzone są na terenie całego kraju / fot. Policja

Kontrole prowadzone są na terenie całego kraju / fot. Policja

Policja zwraca się do osób, które mają informacje o osobach pozostających w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu, by kontaktowały się z komendą bądź wyspecjalizowanymi instytucjami.

- Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub ubranych niestosownie do pory roku. Zwracajmy szczególną uwagę na osoby starsze, bezdomne, nietrzeźwe i dziwnie zachowujące się. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, dzwoniąc pod telefony alarmowe 112 - apelują funkcjonariusze.

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która doznała wychłodzenia organizmu?

Hipotermia to znaczny spadek temperatury ciała połączony z zaburzeniem termoregulacji organizmu. W wyniku obniżenia temperatury ciała życiowe procesy ulegają zwolnieniu i następuje ogólne pogorszenie sprawności. W skrajnych przypadkach może to stanowić zagrożenie dla życia człowieka. Najbardziej narażeni na wychłodzenie są ludzie bezdomni, którzy przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach tj, pustostany, altanki na działkach czy piwnicach.

Obniżenie temperatury ciała do 25 st. C może prowadzić do śmierci.

Postępowanie w przypadku hipotermii:

  1. Sprawdź, czy jest bezpiecznie.
  2. Załóż rękawiczki.
  3. Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność i oddech).
  4. Wezwij pogotowie lub powiadom policję.
  5. Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem.
  6. Gdy poszkodowany jest przytomny możesz podać mu do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru). W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.
  7. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry, zabezpiecz je suchym opatrunkiem.
  8. W przypadku, gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe, ułóż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni jej swobodne oddychanie.
  9. Stale kontroluj oddech poszkodowanego.
  10. Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

W żadnym przypadku NIE WOLNO:

  • pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!),
  • zostawić poszkodowanego samego
  • gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.

/źr. KMP Jastrzębie-Zdrój, oprac. sqx/