Za budę służyła im stara lodówka. Żorska policja interweniowała ws. psów pozostawionych na mrozie [ZDJĘCIA]
Zaniedbane psy w końcu znalazły ciepły kąt. W poniedziałkowy wieczór do żorskich mundurowych zgłosiła się fundacja z informacją o skandalicznych warunkach, w jakich mają przebywać zwierzęta na jednej z posesji w Roju. W sprawie natychmiast podjęto działania. Interwencja zakończyła się odebraniem czworonogów.
Prowizoryczne budy nie zapewniały psom schronienia przed mrozem. Jeden z nich, zwinięty w kłębek, miał swój kąt we wnętrzu starej lodówki. Przypięty na łańcuchu, cierpiał z zimna.
To obraz, jaki funkcjonariusze zastali po wejściu na jedną z posesji w Roju. Jeszcze przed przybyciem ustalili właściciela terenu i na miejsce pojechali razem z nim.
- Mężczyzna potwierdził, iż są to jego psy, lecz w okresie zimowym przebywa pod wskazanym adresem sporadycznie - przekazuje rzecznik policji z Żor, asp. Marcin Leśniak.
Interwencję podjęto w poniedziałkowy (12.12.) wieczór po tym, jak przedstawicielka jednej z rybnickich fundacji złozyła zawiadomienie o sytuacji psów. Zwierzęta zostały odebrane właścicielowi i przewiezione do żorskiego azylu dla zwierząt, gdzie zapewniono im opiekę weterynaryjną.
Jednocześnie policja z Żor przypomina o obowiązkach właścicieli wobec zwierząt domowych.
- Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę - przypomina asp. Marcin Leśniak.
W myśl ustawy o ochronie zwierząt przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień m.in.:
- bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu, bicie po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn;
- utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;
- porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje.
Jeśli posiadasz informacje o nieludzkim traktowaniu zwierząt poprzez m.in. ich torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach, oraz oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem, skontaktuj się z policją e-mailowo: pg@zory.ka.policja.gov.pl.
Możesz również skorzystać z internetowego narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem którego istnieje możliwość wskazania obszaru, na którym m.in. uprawiane jest kłusownictwo, niszczona jest zieleń lub organizowana jest nielegalna wycinka drzew.
Z ustawy o ochronie zwierząt:
1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
Komentarze
2 komentarze
Wiki - ale że co? chcesz to bydło i te ptaki trzymać w ogrzewanych noclegowniach? bo nie wiem o co ci chodzi
Prawo nie jest egzekwowane jeżeli chodzi o dbanie o zwierzęta. Nie ma organu na wsiach które by to kontrolowały. Nadal psy są na łańcuchach, bydło chodowlane pod wiatami a o ptakach nawet dzieci nie pamiętają. Przykro czytać o takich ludziach.