środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Korzyści wynikające z Body Leasing w sektorze IT

09.12.2022 08:00 | 0 komentarzy | MK

Outsourcing stanowi mocny trend na rynku usług. Pozwala bowiem uzupełnić braki kadrowe bez konieczności przeprowadzania żmudnego procesu rekrutacyjnego i ponoszenia jego wysokich kosztów. To świetne rozwiązanie w przypadku, gdy firmie zależy na znalezieniu specjalistów do realizacji konkretnego projektu. Jej zarząd nie planuje zaś powiększania liczebności zespołu.  Na czym polega body leasing w sektorze IT i jakie przynosi korzyści?

Korzyści wynikające z Body Leasing w sektorze IT
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jakie korzyści zapewnia body leasing w IT?

Body leasing to „wynajem” pracownika do innej firmy, które dość często praktykuje się w branży IT. Po pierwsze, na rynku brakuje specjalistów, więc trzeba pozyskać ich w inny sposób. Po drugie, niektóre firmy nie planują rozbudowy działu IT. Potrzebują jedynie dodatkowego programisty, który wesprze działania innych informatyków zatrudnionych na stałe. Body leasing świetnie sprawdza się przy większych projektach, które wymagają terminowej realizacji.

U kogo sprawdzi się outsourcing IT?

Outsourcing IT często wykracza ponad „wynajem” jednego pracownika. W praktyce mamy do czynienia z usługą team leasing, czyli oddelegowaniem do firmy zewnętrznej zespołu programistów. Nie każda branża wymaga utworzenia na stałe zespołu IT. Np. psycholog, który poszerza swoją działalność gospodarczą o sprzedaż webinarów samorozwojowych, potrzebuje kogoś, kto stworzy dla niego stronę sprzedażową, dokona obróbki technicznej nagranego materiału etc. Gdy kursy trafią do sprzedaży, pomoc informatyków będzie wymagana sporadycznie.

Czy body leasing to nowa forma zatrudnienia?

Body leasing jest praktyką, która opiera się na ogólnych przepisach dotyczących zawierania umów. Nie mamy tutaj do czynienia z nową formą zatrudnienia, która znajduje odzwierciedlenie w kodeksie pracy. W praktyce firma, która dostarcza innym podmiotom gospodarczym specjalistów IT, zawiera z informatykami umowę o pracę lub B2B. Następnie podpisuje umowę dotyczącą oddelegowania pracownika do konkretnego projektu i na ściśle określony czas, za co przysługuje jej konkretne wynagrodzenie. Firma, która korzysta z usług zewnętrznego specjalisty IT, nie zajmuje się rozliczeniem jego wynagrodzenia i udzielaniem ewentualnego urlopu.

W jaki sposób outsourcing IT pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze?

Outsourcing IT posiada wiele zalet. Po pierwsze, w krótkim czasie dostarcza wąsko wyspecjalizowanych informatyków do realizacji ściśle określonych projektów. Po drugie, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, jakie pochłonęłaby tradycyjna rekrutacja. Po trzecie, oddelegowani specjaliści IT dysponują stosowną wiedzą i doświadczeniem, dlatego pracują efektywnie. Po czwarte, jest to świetne rozwiązanie dla firm, które docelowo nie planują zatrudnić nowych informatyków, potrzebują ich jednorazowego wsparcia.

Co zyskuje pracownik oddelegowany do firmy zewnętrznej?

Warto podkreślić, iż także specjalista ds. IT, który zostaje oddelegowany do wsparcia firmy zewnętrznej, sporo zyskuje na tym rozwiązaniu. W jego przypadku outsourcing umożliwia poszerzenie wiedzy i zdobycie nowego doświadczenia. Ponadto body leasing pozwala na rozbudowę kontaktów zawodowych, które mogą okazać się przydatne w przyszłości.

Materiał zewnętrzny