- Jastrzębie-Zdrój
- Pszów
- Racibórz
- Radlin
- Region
- Rybnik
- Rydułtowy
- Wodzisław Śląski
- Żory
- Wiadomości
- Nie przegap
- Patrol
Gangsterzy aresztowani. Produkowali środki dopingujące i handlowali nimi nawet w Oceanii [ZDJĘCIA, WIDEO]
Siedmiu członków zorganizowanej grupy przestępczej trafiło do aresztu po szeroko zakrojonej akcji służb. Działali na terenie Gliwic od czerwca 2018 roku. Odpowiedzą m.in. za nielegalny import leków, w tym tych wycofanych z obrotu i handel wytwarzanymi przez siebie środkami dopingującymi. Grozi im do 15 lat więzienia.
Przeszukano 23 pomieszczenia i zatrzymano siedmiu członków zorganizowanej grupy przestępczej. Szczegóły sprawy przekazuje Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. To na jej polecenie 16 listopada funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Katowicach przeprowadzili skoordynowaną akcję, w wyniku której do tymczasowego aresztu trafiło siedem osób.
- To podejrzani o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej co najmniej od 26 czerwca 2018 roku na terenie Gliwic. Zajmowali się nielegalnym importem leków i produkcją substancji zabronionych w sporcie oraz wprowadzaniem do obrotu tych środków za pośrednictwem stron internetowych - przekazuje prokuratura.
Środki dopingujące jakie produkowali przestępcy należą do grup wskazanych w załączniku nr 1 do Międzynarodowej Konwencji o zwalczaniu dopingu w sporcie tj. steroidów anaboliczno-endrogennych, hormonów peptydowych, czynników wzrostu, substancji pokrewnych i mimetyków, modulatorów hormonów i metabolizmu, informują śledczy.
Podejrzeni z Azji bez zezwolenia importowali produkty lecznicze, których nie ma w Rejestrze Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w tym wycofane z obrotu z uwagi na stwierdzone działania niepożądane.
Zarówno substancje produkowane w Polsce, jak i produkty importowane były następnie wprowadzane do obrotu i sprzedawane za pośrednictwem co najmniej dwóch sklepów internetowych.
Jak ustalono, sprzedawane środki nie odpowiadały obowiązującym warunkom jakości i mogły spowodować niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia wielu osób. Łączna wartość wytworzonych substancji i nielegalnie sprowadzonych produktów leczniczych wyniosła ponad 5 400 000 złotych - ustalili śledczy.
Sklepy zrealizowały ponad 25 000 zamówień za kwotę ponad 4 800 000 złotych. Sprzedaż wysyłkowa odbywała się nie tylko na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i Europy, ale do co najmniej 30 krajów, w tym do Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Australii oraz Krajów Oceanii.
W wyniku przeszukania magazynu i miejsca produkcji ujawniono gotowe środki w postaci tabletek i ampułek oraz 37 butelek o pojemności 1 i 2 litra z substancjami przygotowanymi do umieszczenia w ampułkach. Ich wartość rynkową oszacowano na ponad pół miliona złotych. Zabezpieczono także urządzenia służące do produkcji tabletek, kapslowania szklanych fiolek oraz puste ampułki i kapsle - przekazuje Centralne Biuro Śledcze Policji.
Jak ustalono, znaczna część zabezpieczonych produktów zawierała substancje zaliczone do grupy sterydów anabolicznych powodujących szereg skutków ubocznych dla zdrowia, których zażycie w znacznej ilości może doprowadzić do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Podejrzanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna kierowania tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły czynów zabronionych w ustawie o zwalczaniu dopingu w sporcie oraz ustawie prawo farmaceutyczne, a także sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności. Sprawcom za dokonane przestępstwa grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Sąd Rejonowy w Gliwicach uwzględnił wszystkie złożone przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach wnioski i zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania łącznie wobec 7 osób. Postępowanie jest w toku.
Zatrzymania w tej sprawie to wynik współpracy prokuratora z I Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, pracy dochodzeniowo-śledczej i operacyjnej Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Katowicach, przy istotnej współpracy i wsparciu eksperckim udzielonym przez Polską Agencję Antydopingową (POLADA), oraz dzięki współpracy Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Poznaniu.