Poniedziałek, 17 czerwca 2024

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Specjalizacja multidyscyplinarna. Młodzież z Żor poznała tajniki pracy technika kryminalistyki [ZDJĘCIA]

17.11.2022 07:49 | 0 komentarzy | sqx

Młotek, kombinerki i klucz nastawny - tym razem to nie zestaw służący do prac remontowych, a część standardowego wyposażenia policyjnych specjalistów techniki kryminalistycznej. O tym, jakich narzędzi używają w swojej pracy i przed jakimi stają wyzwaniami dowiedziała się młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Żorach.

Specjalizacja multidyscyplinarna. Młodzież z Żor poznała tajniki pracy technika kryminalistyki [ZDJĘCIA]
Stróże prawa zajmujący się tą dziedziną muszą znać się na wielu zagadnieniach m.in. z zakresu daktyloskopii, mechanoskopii, traseologii czy też biologii, balistyki bądź fizykochemii.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z uczniami klasy medialno-prawnej z elementami kryminalistyki spotkał się żorski policjant, aby przybliżyć zagadnienia związane ze swoją służbą. Technik kryminalistyki to niewątpliwie bardzo specyficzny rodzaj pracy w Policji, wymagający umiejętności radzenia sobie ze stresem i silnej osobowości.

Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy medialno-prawnej z elementami kryminalistyki Zespołu Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach. Specjalista techniki kryminalistyki żorskiej Policji aspirant Grzegorz Marecik przedstawił młodzieży, kim jest technik kryminalistyki, co go cechuje i jak wygląda jego codzienna służba. Nieodzownym atrybutem w jego pracy jest aparat fotograficzny oraz walizka, w której wnętrzu znajdują się między innymi różnego rodzaju narzędzia, proszki do ujawniania śladów, specjalistyczne pędzle, zestawy do pobierania materiału genetycznego oraz do zabezpieczania śladów ujawnionych na miejscu zdarzenia.

O każdej porze dnia czy nocy, bez względu na warunki pogodowe technik jest obecny na miejscu włamania do sklepu, wypadku drogowym czy też odzyskania kradzionego samochodu. Kluczowym jego zadaniem jest ujawnienie i zabezpieczenie pozostawionych przez sprawcę śladów oraz ich właściwe zabezpieczenie, które pozwala nie tylko na odtworzenie zaistniałego zdarzenia, ale na zgromadzenie dowodów winy sprawcy i doprowadzenie do jego wykrycia. Stróże prawa zajmujący się tą dziedziną muszą znać się na wielu zagadnieniach m.in. z zakresu daktyloskopii, mechanoskopii, traseologii czy też biologii, balistyki bądź fizykochemii.

Całemu spotkaniu przyświecało motto policyjnej kampanii: "Policję tworzą ludzie... twórzmy ją razem".

/źr.: KMP Żory/