Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Zagraniczne banki wciąż nie rozróżniają węgla energetycznego i węgla koksowego. To wielki problem dla JSW

10.11.2022 08:28 | 5 komentarzy | ż

Bez finansowania węgla koksowego nie będzie transformacji klimatycznej Europy. To jedna z konkluzji podsumowujących Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej. Spotkanie z udziałem ekonomistów, ekspertów i przedsiębiorców odbyło się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Zagraniczne banki wciąż nie rozróżniają węgla energetycznego i węgla koksowego. To wielki problem dla JSW
Jastrzębska Spółka Węglowa była partnerem debaty, której gospodarzem został Robert Ostrowski (na zdj.), zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych. Wielokrotnie zwracał uwagę, że przeprowadzenie zielonej transformacji bez finansowego wsparcia węgla koksowego jest wręcz niemożliwe. Fot. Dawid Lach/JSW.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Węgiel? Nie finansujemy!

– Mamy plany rozwojowe, które potrzebują stabilnego finansowania. Bez zewnętrznego wsparcia w formie kredytów, pożyczek czy obligacji, nasze plany zielonej transformacji nie będą miały miejsca – przekonywał Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych.

– Odkąd jesteśmy spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych, przebijamy się do świadomości zarządów banków. W Polsce jest nam łatwiej, jednak jeśli centrale banków znajdują się za granicą, hasło „węgiel”, bez względu na to, o jaki węgiel chodzi, od razu spotyka się z negatywnym odbiorem i decyzją: „Nie finansujemy” – zwrócił uwagę Robert Ostrowski.

Węgiel koksowy ma przyszłość

Eksperci są zgodni: węgiel koksowy, główny produkt Jastrzębskiej Spółki Węglowej, spotyka się z barierą niezrozumienia. – Węgiel energetyczny i węgiel koksowy to nie są zastępujące się surowce. Inny jest łańcuch wartości i inne przeznaczenie. Węgiel energetyczny będzie wypierany przez OZE, węgiel koksowy, poprzez różne formy wykorzystania go do produkcji stali, pozostanie z nami – podkreślał wiceprezes JSW i zwrócił uwagę, że spółka powinna mieć wsparcie rynku kapitałowego. JSW S.A. jest przecież największym producentem niezbędnego do zielonej transformacji surowca w Unii Europejskiej.

Zmiana podejścia banków to kwestia czasu

Dlatego Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, mówił podczas debaty, że finansowanie węgla koksowego, zarówno przez polskie, jak i zagraniczne banki, nie jest zagrożone. – Z chwilą, kiedy węgiel koksowy znalazł się na liście surowców krytycznych UE, to pozostaje tylko kwestia doprowadzenia do finału uzgodnień i wydania odpowiednich aktów prawnych – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz.

– Ważnym argumentem, jaki przemawia za programem JSW jest to, że nie nastawia się wyłącznie na eksploatację, ale podejmuje szereg działań przyjaznych środowisku. To kapitalne podejście, bo oznacza świadomość, odpowiedzialność i rozumienie tego, że ten surowiec jest krytyczny nie tylko dla Polski, ale też dla krajów Unii Europejskiej – podsumował prezes Pietraszkiewicz.

JSW chce być neutralna klimatycznie w 2050 roku

Jastrzębska Spółka Węglowa, jako największy producent węgla koksowego w Unii Europejskiej, jest niezbędna w procesie transformacji klimatycznej. Ale nie oznacza to, że biernie czeka na wsparcie. W zakresie wewnętrznej transformacji prowadzi wiele długofalowych działań, m.in. ograniczających ślad węglowy do 30 proc. do 2030 roku oraz dąży do neutralności klimatycznej w 2050 roku.

źródło: JSW, oprac. ż