środa, 15 maja 2024

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Dożynki w Bziu: Podzielili chleb z tegorocznych plonów i pojechali w korowodzie [ZDJĘCIA]

05.09.2022 07:00 | 6 komentarzy | KB

W niedzielę mieszkańcy Bzia obchodzili Święto Plonów. Tradycyjnie zaczęło się od mszy świętej w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, później przyszedł czas na zabawę przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej.

Dożynki w Bziu: Podzielili chleb z tegorocznych plonów i pojechali w korowodzie [ZDJĘCIA]
Dożynki w sołectwie Bzie. fot. KB
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dożynki w Bziu: Podzielili chleb z tegorocznych plonów i pojechali w korowodzie [ZDJĘCIA]

Dożynkowa zabawa rozpoczęła się barwnym korowodem. Mieszkańcy Bzia z dumą prezentowali sprzęt rolniczy, który na tą okazję został specjalnie wystrojony. Już po tym widać, że sołectwo nie zatraciło swojego rolniczego charakteru. A warto pamiętać, że jest ono starsze niż samo miasto, gdyż jest wspominane w źródła historycznych już pod koniec XIII wieku. Natomiast dożynki tradycyjnie odbywają się na placu przed Ochotniczą Strażą Pożarną, w sąsiedztwie dworu o XVII-wiecznym rodowodzie. Za datę powstania tej budowli uważa się 1605 rok.

Tak więc, specjalnie z okazji dożynek w sąsiedztwie budynku OSP zbudowano scenę, która stała się centrum wydarzeń. To właśnie z niej popłynęły słowa podziękowania za rolniczą pracę od prezydent Anny Hetman oraz sołtysa Michała Urgoła.

- To, dzięki waszej pracy, waszym staraniom my, mieszkańcy Jastrzębia możemy korzystać z owoców roli, z darów, którymi nas obdarzacie i za to z całego serca wam dziękuję. Jestem również pod wrażeniem pięknego korowodu. Widać, że powstał on dzięki dobrej organizacji i porozumieniu pomiędzy wami. W ten sposób pokazujecie, że razem możecie osiągnąć zamierzone cele - mówiła prezydent Anna Hetman.

Z tegorocznych plonów

Prezydent otrzymała od starostów uroczystości Adama I Renaty Fojcików bochen chleba - symbol pracy rolnika. Tradycyjnie podzieliła go i życzyła wszystkim, aby gościł codziennie na każdym stole i było go pod dostatkiem.

Program dożynkowych uroczystości oddawał specyfikę sołectwa Bzie, głęboko osadzonego w kulturze śląskiej. Był, więc opowieści skierowane do najmłodszych uczestników, ale też i inne piosenki. Znany i ceniony zespół „Jastrzymbioki” wykonał utwór pt. „Kołocz”.

- Często występujemy na dożynkach i nie tylko. Naszym celem jest propagowanie kultury śląskiej. Tutaj, w Bziu ma się ona całkiem dobrze, tym bardziej chętnie przyjęłyśmy zaproszenie do występów. Piosenka „Kołocz” mówi o naszym śląskim przysmaku, którego nie może zabraknąć na stole przy żadnej ważnej uroczystości. To taka nasza tradycja. Często też odwiedzamy szkoły, przedszkola i przekazujemy dzieciom nasze obyczaje. Chciałabym, aby nie zaginęły - mówiła Ewelina Kuśka.

Zespół otwiera drzwi

Chętni, który chcieliby wziąć udział w próbach zespołu „Jastrzymbioki” zaproszeni są na próby, które odbywają się w każdą środę w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębiu Górnym. Pani Ewelina Kuśka zaprasza do kontaktu.

Bzie to typowo śląskie sołectwo, jednak coraz więcej mieszkańców z centrum Jastrzębia, wybiera sobie je do osiedlenia.

- Jest tu spokój, przede wszystkim zielono, nie ma takiego gwaru jak w Jastrzębiu. Sąsiedzi pomocni, można się z nimi dogadać i miło spędzić czas. Każdemu poleciłabym to miejsce do zamieszkania - mówi młoda jastrzębianka, która od 3 lat mieszka w sołectwie.

Jest też sołectwo Bzie chętnie odwiedzane przez rowerzystów, którzy również tędy wyznaczają szlak swoim wycieczkom. Stąd też można podziwiać szczyty Beskidu Śląskiego, które wydają się być na wyciągnięcie ręki.

Ludzie:

Anna Hetman

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój