środa, 1 stycznia 2025

imieniny: Mieczysława, Mieszka, Masława

RSS

Industriada w Jastrzębiu-Zdroju. Działo się przy Łaźni Moszczenica [ZDJĘCIA, WIDEO]

03.09.2022 19:00 | 6 komentarzy | AgaKa

Jastrzębie-Zdrój po raz pierwszy w historii zorganizowało Industriadę. Impreza plenerowa o szczeblu wojewódzkim odbyła się na terenie byłej kopalni Moszczenica. 

Industriada w Jastrzębiu-Zdroju. Działo się przy Łaźni Moszczenica [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tegoroczne hasło cyklu imprez promujących postindustrialne dziedzictwo to "Po szychcie. Czas na fajrant!".

- Skupiamy się na tym wszystkim, co górnicy, pracownicy robili w latach 70-tych po zakończeniu pracy, zatem będzie można zobaczyć, np. wystawę komiksów, papierosów, zapałek. Do tego będzie biesiada, opowieść Marka Szołtyska o śląskich zabawkach, bitwa kulinarna - powiedziała obecna na konferencji prasowej przed Industriadą dyrektorka Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica Izabela Grela.

Turniej gry w skata

Turniej gry w skata

Podczas wydarzenia odbywał się między innymi turniej w skata (gra karciana), gry i zabawy dla dzieci, mini turniej piłki nożnej, można było także spróbować swoich sił w ringu. Ulicami Jastrzębia-Zdroju jeździł PRL-owski „ogórek” i Autosan z przewodnikiem. Zapisy na wycieczki odbywały się na kilka dni przed Industriadą.

- Super sprawa. Jazda trwała około 40 minut, przewodnik opowiadał ciekawostki. Ludzie nam machali, a samochody zatrzymywały się na rondach żeby nas przepuścić. Pewnie datego, że podróżujący nimi ludzie chcieli zobaczyć te pojazdy, bo widok niecodzienny - powiedziała pani Barbara, która na wycieczkę wybrała się z mężem.

Były też popisy kulinarne autorstwa Remigiusza Rączki, koncert orkiestry Adama Sztaby, o śląskich zabawkach opowiedział Marek Szołtysek. Dla fanów sztuki również coś się znalazło. Na plenerowej wystawie można było zobaczyć obrazy nieżyjącego już Ludwika Holeszy, pracownika kopalni Moszczenica oraz wystawę zdjęć nawiąujących do wydarzeń na kopalni Moszczenica. Na Industriadzie ze specjalnie na tę okazję uwarzonym piwem pojawił się Browar Jastrzębie. Piwo nosiło nazwę "Fajrantowe".  

Próba orkiestry Adama Sztaby i wokalistów

Próba orkiestry Adama Sztaby i wokalistów

Industriada nie dla każdego

Industriadę organizować mogą jedynie obiekty znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki lub posiadające status "obiektu zaprzyjaźnionego" - a żeby tak się stało, należy wygrać konkurs ogłoszony przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

- To impreza o szczeblu wojewódzkim. Żeby móc ją organizować, musieliśmy wygrać ogłoszony konkurs -  powierdziła Izabela Grela.

W tym roku wyłoniono w nim zaledwie 7 obiektów, które mogą się poszczycić tytułem "zaprzyjaźnionych" - najsilniej zaangażowanych w organizację i promocję festiwalu. O ten status starała się Łaźnia Moszczenica, której projekt znalazł uznanie jury i został wybrany do tej elitarnej siódemki. 

Zobacz live z rozpoczęcia Industriady