Piątek, 3 maja 2024

imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława

RSS

Wielkie przygotowania do Industriady w Jastrzębiu

31.08.2022 15:53 | 18 komentarzy | AgaKa

Kroniki filmowe, biesiada, zlot zabytkowych samochodów, bitwa kulinarna, a przede wszystkim… koncert Orkiestry Adama Sztaby. Te i wiele innych atrakcji już w sobotę, 3 września na jastrzębskiej Industriadzie.

Wielkie przygotowania do Industriady w Jastrzębiu
Małgorzata Krzeszkiewicz, prezydent Anna Hetman i Izabela Grela podczas środowej konferencji prasowej.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po szychcie. Czas na fajrant

Miasto przygotowuje właśnie pierwszą w historii Jastrzębia-Zdroju Industriadę, która będzie imprezą plenerową. Prace nad budową parkingu i zagospodarowaniem terenu wokół budynku Łaźni Moszczenica przy ulicy Towarowej 7 są na finiszu. To właśnie tam odbędzie się Industriada. Tegoroczne hasło cyklu imprez promujących postindustrialne dziedzictwo to "Po szychcie. Czas na fajrant!".

- Skupiamy się na tym wszystkim, co górnicy, pracownicy robili w latach 70-tych po zakończeniu pracy, zatem będzie można zobaczyć, np. wystawę komiksów, papierosów, zapałek. Do tego będzie biesiada, opowieść Marka Szołtyska o śląskich zabawkach, bitwa kulinarna - powiedziała obecna na konferencji dyrektorka Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica Izabela Grela. 

Industriada nie dla każdego

Industriadę organizować mogą jedynie obiekty znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki lub posiadające status "obiektu zaprzyjaźnionego" - a żeby tak się stało, należy wygrać konkurs ogłoszony przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

- To impreza o szczeblu wojewódzkim. Żeby móc ją organizować, musieliśmy wygrać ogłoszony konkurs -  potwierdza Izabela Grela. 

W tym roku wyłoniono w nim zaledwie 7 obiektów, które mogą się poszczycić tytułem "zaprzyjaźnionych" - najsilniej zaangażowanych w organizację i promocję festiwalu. O ten status starała się Łaźnia Moszczenica, której projekt znalazł uznanie jury i został wybrany do tej elitarnej siódemki. 

Z nawiązaniem do Porozumienia Jastrzębskiego

3 września to data szczególna w historii miasta Jastrzębie, a to ze względu na rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Na Industriadzie nie zabranie odniesień do tej daty.

- Mamy wystawę fotograficzną z czasów strajku, poza tym sam koncert Adama Sztaby, który jest TOP polskiej piosenki o wolności - powiedziała Izabela Grela. 

Orkiestra Adama Sztaby i wiele innych atrakcji

Podczas koncertu Orkiestra Adama Sztaby usłyszymy aranżacje najpiękniejszych polskich piosenek. Nie pytaj o PolskęCo mi Panie dasz czy Mury to tylko niektóre z nich. Industriada to także wystawy i pokazy. Poza obrazami Ludwika Holesza zobaczymy stare fotografie miasta czy kopalni Moszczenica. 

Na uczestników czeka też wyjątkowe starcie kulinarne. Tradycyjna kuchnia śląska prezentowana przez Remigiusza Rączkę zmierzy się z kuchnią molekularną. Uczestnicy wezmą udział w prawdziwej śląskiej biesiadzie, wysłuchają opowieści o historii śląskich zabawek i będą mogli zwiedzić miasto PRL-owskim „ogórkiem” lub Autosanem z przewodnikiem. Na miłośników motoryzacji czeka zlot starych samochodów i motocykli. Impreza zakończy się pokazem teatru ognia i seansem jastrzębskich kronik filmowych.

Konferencja prasowa na temat Industriady była okazją do przedstawienia nowej rzecznik prasowej jastrzębskiego magistratu. Została nią Małgorzata Krzeszkiewicz, która od teraz będzie udzielać informacji mediom. 

Ludzie:

Anna Hetman

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój