PGG podnosi ceny węgla w swoim e-sklepie
PGG przekazuje informacje o "ujednoliceniu cen węgla opałowego". Oznacza to po prostu wzrost cen produktów w e-sklepie średnio od 20 do 40%. Zmiany zaczynają obowiązywać od wtorku 16 sierpnia. Spółka przekazuje również informacje o poziomie sprzedaży od początku roku.
Ceny średnio o 20%-40% w górę
Znaczny wzrost kosztów produkcji oraz potrzeba działań inwestycyjnych, by zwiększyć produkcję węgla opałowego to czynniki, które Polska Grupa Górnicza wymienia jako decydujące przy podjęciu decyzji o "ujednoliceniu cen", czyli najprościej rzecz ujmując - wzroście cen poszczególnych sortymentów węgla we wszystkich kopalniach.
Dotąd te same sortymenty węgla opałowego miały w poszczególnych cenach różne ceny. Po zmianie, średnia cena węgla opałowego w PGG S.A. wyniesie około 1,2 tys. zł za tonę (w porównaniu do około tysiąca złotych dotychczas). - Nadal ceny węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej S.A. będą jednymi z najniższych na rynku - podkreśla spółka. Ceny części produktów w e-sklepie wzrosły o 40%.
Coraz wyższe koszty produkcji
PGG w swoim komunikacie wyjaśnia, że jedną z przyczyn ujednolicenia cen węgla dla gospodarstw domowych jest drastyczny wzrost kosztów produkcji od początku 2022 roku.
- Na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w PGG S.A. wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe niż rok wcześniej - wylicza PGG.
Drugim czynnikiem, który miał decydujące znaczenie przy ustalaniu cen, są zwiększone wydatki na działania inwestycyjne, których celem jest zwiększenie produkcji i sprzedaży węgla opałowego dla sektora komunalno-bytowego. Wydatki PGG na ten cel zostaną zwiększone o ponad 1,12 mld w porównaniu do ubiegłego roku.
Ile węgla trafiło do klientów e-sklepu PGG?
Dominującym kanałem sprzedaży węgla opałowego dla gospodarstw domowych pozostanie powszechnie dostępny dla osób fizycznych sklep internetowy PGG S.A., przekazuje spółka.
Z danych, którymi dzieli się spółka wynika, że od początku roku do dziś (16.08.), 170 tys. klientów zrobiło zakupy w e-sklepie, do gospodarstw domowych trafiło dotąd blisko 700 tys. ton węgla.
PGG zapewnia również, że system sprzedaży w e-sklepiej będzie nadal doskonalony i rozbudowywany "aby obsłużyć jak najwięcej mieszkańców kraju zainteresowanych nabyciem opału po atrakcyjnej cenie producenta".
Komentarze
6 komentarzy
Czy ktoś wie kiedy będą urlopy górnicze bo mi się już by nalezalo
Pisiory obiecują węgiel, zapewne na wiosnę dopłynie. To było do przewidzenia, że jak będzie dodatek, to w pgg zdrożeje. Tylko naiwni w to pewno nie wierzyli. Miłego palenia mułem i śmieciami, będzie ciekawie
Gdzieś ty wyczytała że taniej?
950zł/t +23%VAT=1168,5 Czyli to samo co na PGG
Zlikwodowac te fabryki smrodu.
Zapraszamy do JSW po węgiel - taniej !
Rząd wprowadził dopłaty ( z naszych podatków ) a PGG podniosła ceny , a co mówił Morawiecki ... nie panikujcie nie kupujcie drogiego węgla teraz , bo węgiel będzie tani .OBYWATELU PAMIĘTAJ !!! ZAWSZE RÓB ODWROTNIE OD TEGO CO MÓWI RZĄD .