Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

24.05.2022 06:58 | 14 komentarzy | kb

Noc Kupały to dawne słowiańskie święto. Z tej okazji jastrzębska biblioteka zaprasza wszystkich do Parku Zdrojowego na Literacką Noc Kupały.  Będzie wiele się działo. 

Kupała opanuje  Park Zdrojowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Początek imprezy zaplanowano na 1 czerwca (środa) na godzinę 16:00. Chętni będą mogli skorzystać z warsztatów florystycznych, zielarskich, tworzenia słowiańskich lalek, robienia kwiatów z bibuły. Atrakcją będzie występ zespołu folkowego - Daj Ognia.

Szczegółowy program:

Warsztaty florystyczne, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak odpowiednio dobierać kwiaty, w jaki sposób pleść wianki i jaką technikę zastosować aby efekt końcowy był satysfakcjonujący.

Warsztaty zielarskie, podczas których uczestnicy przekonają się, że prawie wszystko to co znajduję się w zasięgu naszej ręki, czyli zielone trawy, liście, chwasty można wykorzystać do przygotowania posiłków, leków bądź kosmetyków. Warsztaty dostarczą wiedzy na temat przepisów na przetwory, octy czy nalewki lecznicze. Uczestnicy nauczą się rozpoznawać najpopularniejsze gatunki wykorzystywane w zielarstwie oraz kuchni.

Warsztaty tworzenia biżuterii, podczas których uczestnicy wykonają oryginalne ozdoby inspirowane kulturą Słowian. Pod czujnym okiem prowadzącej rękodzielniczki powstaną wyjątkowe i niepowtarzalne wisiory, bransoletki, kolczyki, które uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą.

Warsztaty tworzenia słowiańskich lalek.
Podczas warsztatów uczestnicy ze skrawków materiałów, tasiemek, koronek wykonają niepowtarzalne lalki motanki, które odgrywały ważną rolę w wierzeniach dawnych Słowian.

Warsztaty bibułkarskie tworzenia kwiatów.
Podczas warsztatów uczestnicy stworzą oryginalne bibułkowe kwiaty, które tematycznie nawiązują do charakteru i klimatu imprezy.

Koncert zespołu DAJ OGNIA, grającego historyczne melodie na instrumentach tradycyjnych przeplatając tradycje muzyczne Polski i Skandynawii. Zespół tworzą krakowscy muzycy folkowi, którzy zadebiutowali podczas konkursu Scena Otwarta podczas festiwalu Mikołajki Folkowe 2018, na którym otrzymali wyróżnienie. Zespół działa we współpracy z Muzeum Krakowa, regularnie grywa również na festiwalach historycznych w Polsce - np. podczas Festiwalu Słowian i Wikingów na wyspie Wolin.