Zasady prawidłowego karmienia rybek w akwarium
Podawanie pokarmu rybom wydaje się dziecinnie proste, jednak nic bardziej mylnego. To czynność naturalna, przy której nie zwraca się uwagi na pewne ważne kwestie. Początkujący akwaryści popełniają przy niej dość dużo błędów, o których nie mają pojęcia. Wpływa to znacząco zarówno na rozwój, jak i samopoczucie rybek. Istnieje kilka zasad, dzięki którym proces żywienia mieszkańców akwarium będzie przebiegał prawidłowo.
Nie przekarmiaj
Najczęściej popełnianym błędem szczególnie przez początkujących, jest podawanie zbyt dużej ilości pokarmu. Jednorazowo powinno się podawać tyle karmy, ile rybki są w stanie zjeść w trakcie 2-3 minut. Jeśli po tym czasie pokarm zostanie w wodzie, to następnym razem należy podać go jeszcze mniej. Niezjedzony pokarm opada na dno lub osiada się na ściankach, powoduje zamulenie dna i wpływa niekorzystnie na estetykę wodnego zbiornika. Poza tym zwyczajnie szkoda marnować jedzenie. Najlepiej będzie jeśli ryby będą karmione dwa razy dziennie o stałych porach, rano i wieczorem.
Obserwuj
Warto poświęcić chwilę czasu na obserwację ryb po wsypaniu pokarmu. Zwróć uwagę, czy wszystkie rybki są zainteresowane pokarmem. Brak apetytu to niemal pewna oznaka złego samopoczucia lub objaw choroby. Zwlekanie z przyjęciem pokarmu może być jednak powiązane także ze zamianą jego rodzaju lub marki. W takiej sytuacji zwierzęta muszą przyzwyczaić się do nowego pożywienia, należy je przy tym obserwować wyjątkowo uważnie.
EHEIM AutoFeeder - Karmnik automatyczny do akwarium
Zróżnicuj dietę
Staraj się podawać rybkom w miarę możliwości zróżnicowane pożywienie. Najlepiej w sklepie od razu zaopatrzyć się zarówno w pokarm w formie płatków, granulatów, chipsów, jak i tabletek. Ryby lubią zarówno pokarm żywy, jak i suchy. Dla balansu i zwykłej przyjemności wodnych przyjaciół możesz podawać różne rodzaje karmy na przemian. Tym sposobem na pewno ich nie znudzisz, ani nie obniżysz apetytu.
Odczekaj po pracy
Nie podawaj pokarmu zaraz po zmianie wody lub zapaleniu oświetlenia, czy innych pracach porządkowych przy akwarium. Ryby potrzebują chwili na dostosowanie i przyzwyczajenie do nowych warunków, więc podanego zaraz potem pokarmu nie będą pobierały. Najlepiej zaaplikować go nie krócej niż pół godziny od skończonej czynności.
Post raz w tygodniu
Po umieszczeniu nowych ryb w zbiorniku oraz średnio raz na tydzień warto przeprowadzić jednodniowy post – to znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób i poprawia metabolizm rybek. Pamiętaj, że w środowisku naturalnym nie codziennie mają one dostęp do pożywienia – postaraj się zachować ten schemat, prowadząc własne akwarium.
Nie wyciągaj filtra
Jeśli ilość pokarmu jest dobrze dobrana, nie dostanie się on do wnętrza filtra. Zatem niepotrzebne jest jego wyciąganie, które może ryby zestresować. Jeśli natomiast pokarmu będzie za dużo, może on zapchać filtr, w takim wypadku należy wyjąć i dokładnie spłukać filtr.