Tym produktem poprawisz skutecznie pamięć i koncentrację
Lecytyna jest jedną z substancji, która wspiera funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest ona źródłem choliny – witaminy B4. Obie wspierają układ nerwowy, a ich niedobór wiąże się z wystąpieniem różnego rodzaju zaburzeń. Zobacz, co to jest lecytyna i jakie daje korzyści zdrowotne.
Wybrane okazje dla Ciebie
Co to jest lecytyna?
Lecytyna jest związkiem chemicznym należącym do grupy fosfolipidów. Pozyskuje się ją z soi, słonecznika lub rzepaku. Klasyfikuje się ją właśnie ze względu na źródło pochodzenia. Co ciekawe, po raz pierwszy lecytyna została uzyskana z jaja kurzego.
Lecytyna jest bogatym źródłem wielu substancji, których organizm człowieka potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Są w niej obecne kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (ich stosunek zależy w głównej mierze od tego, skąd pochodzi lecytyna) oraz cholina.
Lecytyna jest obecna w produktach spożywczych. Są to m.in.:
- zielone warzywa,
- awokado,
- oleje roślinne (rzepakowy lub słonecznikowy),
- jaja kurze,
- siemię lniane,
- orzechy,
- wątróbka,
- kiełki pszenicy,
- ryby.
Lecytyna jest wykorzystywana nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, ale także kosmetycznym.
Lecytyna a cholina
Bardzo ważne jest, że w lecytynie obecna jest cholina. Jest to związek chemiczny, który swoją budową i właściwościami przypomina witaminę. Przez wielu jest określana mianem witamina B4. Jest ona obecna w fosfolipidach, a najwięcej właśnie w lecytynie. Dzienne zapotrzebowanie na cholinę dla dorosłych osób wynosi 550 mg. Jest ona niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, ponieważ jest potrzebna do produkcji neuroprzekaźnika, jakim jest acetylocholina.
Po co organizm potrzebuje lecytyny?
Organizm potrzebuje lecytyny, aby układ nerwowy, rozrodczy, immunologiczny i pokarmowy mogły poprawnie funkcjonować. Substancja ta odpowiada za:
- pamięć i koncentrację,
- wchłanianie witamin (szczególnie tych, które są rozpuszczane w tłuszczach),
- regeneracji organizmu,
- łagodzenia wpływu bodźców stresowych na układ nerwowy,
- trawienie pokarmów,
- dobry stan błony śluzowej przewodu pokarmowego,
- prawidłowy poziom cholesterolu we krwi,
- aktywność limfocytów i makrofagów,
- potencję.
Wiele badań wskazuje na to, że lecytyna stabilizuje nastrój. Dlatego korzyści z jej suplementacji mogą odnieść osoby z zaburzeniami psychicznymi.
Suplementacja lecytyny
Zapotrzebowanie organizmu na lecytynę jest duże. Dorosła osoba potrzebuje nawet 2,5 grama tej substancji. Dostarczenie takiej ilości z pożywieniem nie zawsze jest możliwe. Dlatego warto rozważyć dodatkową suplementację. Gotowe preparaty można kupić w sprawdzonych sklepach zielarskich.
Artykuł sponsorowany