Jastrzębianie świętowali niepodległość
11 Listopada, czyli Święto Niepodległości to dzień wyjątkowy. Polacy świętują odzyskanie wolności po 123 latach niewoli. Dzień Niepodległości miał miejsce w Jastrzębiu w czterech odsłonach. Każdy mógł więc znaleźć coś dla siebie.
W wielu szkołach na terenie miasta, jak na przykład w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego zorganizowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych czy akademie okolicznościowe. Ważne jest to, że w tym muzycznym spotkaniu wzięli udział zarówno uczniowie, jak i członkowie Klubu Seniora - Chóru Melodia. W auli „Korfantego” zabrzmiały nieśmiertelne słowa „Roty”, ale również piosenki legionowe - „My pierwsza brygada”, czy „Wojenko, wojenko”. W trakcie spotkania przybliżono również dzieje Legionów Józefa Piłsudskiego, przypominając najważniejsze wydarzenia z ich historii. Takie niecodzienne lekcje w "Korfantym" sprzyjają rozwijaniu zainteresowań i pasji uczniowskich.
Oficjalne uroczystości miejskie, jak co roku, odbyły się w Jastrzębiu-Bziu, przed Pomnikiem Niepodległości. Władze miasta, radni oraz kombatanci złożyli kwiaty. Dalsza część uroczystości miała miejsce w kościele „Na górce”, czyli Najświętszej Marii Panny – Matki Kościoła.
Po mszy część mieszkańców, około 200 osób, przeszła w Marszu Niepodległości, który kierował się do kościoła pod wezwaniem Św. Katarzyny i Opatrzności Bożej. Marsz przebiegł w spokojnej, atmosferze. W jego trakcie upamiętniono ojców niepodległości z tak różnych obozów politycznych, jak Józef Piłsudski czy Roman Dmowski. Jastrzębianie niosący w rękach flagi biało-czerwone zamanifestowali swój patriotyzm.
Natomiast w Parku Zdrojowym członkowie Koła Powiatowego Polska2050 w Jastrzębiu-Zdroju wręczali mieszkańcom miasta flagi biało-czerwone świętując Dzień Niepodległości. Mieszkańcy chętnie przyjmowali barwy biało-czerwone i z dumą mówili o patriotycznej rocznicy.
Komentarze
12 komentarzy
"z ziemi włoskiej do Rosji"
Wersja pissu brzmi "z ziemii wolskiej".
Polska, jej historia, literatura i symbole to elementy pissowi obce, dlatego chca zmienic.
Jest projekt zmiany hymnu polskiego. Proponuję zwrotkę "z ziemi włoskiej do Rosji"
Do gość z 13:20,bo młodzi byli w gryfnej lamie.
" jaki wkład miał Dmowski"
"reprezentowali Polskę na konferencji pokojowej "
Gotgow byl przylaczyc Polske do Rosji.
Instytut polecam się dokształcić czymś więcej niż TVN, jeśli nie wiesz jaki wkład miał Dmowski. Tak się składa że to on i Paderewski reprezentowali Polskę na konferencji pokojowej a nie późniejszy dyktator Piłsudski
Smutne obchody bez naczelnej sweet foci.
"z tak różnych obozów politycznych, jak Józef Piłsudski czy Roman Dmowski"
A tego drugiego, to niby z jakiego powodu?
Uklon w strone kruzgankow oswiaty Bakiewicza?
Bo należy natychniast albo nawet jeszcze prędzej zawierzyć JSW opiece Matce Boskiej.
Acha, już jest.
No to może całą Polskę oddać jej w opiekę, jako królestwo, a Matkę Boską obwołać królową Polski.
Acha, też już jest.
No to nie wiem.
Może ktoś pójdzie w UM po rozum do głowy i zrezygnuje z tej szopki pod pomnikiem, której nikt nie ogląda. Chyba tylko ci, którzy się tam dobrze bawią. A o mszy św., to już nie wspomnę .... Same stare dziadki i all leluja i do przodu
Jaka ta cała upadająca osada górnicza, taki festyn i pochód.
A był tam Matusiak?
Korfanty stanął na wysokości zadania. Kogo interesuje składania kwiatów na jakiś peryferiach miasta czy msza o zabarwieniu skrajnie prawicowym. W marszu organizowanym prez fanatyków, też nie każdy chce brać udział.