"Jak zamkną kopalnię?" Walka z COVID-19 [video]
Jastrzębska Spółka Węglowa zdobyła pierwszą nagrodę podczas 16. Film Festival Awards w kategorii: „Filmy korporacyjne – Problemy bieżące”. Film jest dziełem pracowników Biura Komunikacji i PR Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Nagrodzony film nosi tytuł „Budryk – kopalnia której nie oddam”. Jego bohaterem jest przodowy Marcin Kołodziejczyk, który od 1996 r. pracuje w kopalni Budryk. Autorzy filmu, czyli Mateusz Paszek, Mateusz Szczepara i Jacek Stefaniak towarzyszyli mu z kamerą w kopalni Budryk oraz rozmawiali o jego obawach związanych z wpływem koronawirusa na zakład pracy.
- Jak zamkną kopalnię, bo nie wiadomo, ile to będzie trwać, to nie mamy już do czego wracać. (…) Jak my zamkniemy kopalnie na miesiąc, a wiadomo, że górotwór pracuje, zaciśnie nam ściany, zaciśnie chodniki, zaciśnie nam przodki (…) to będzie bardzo ciężki rozruch – mówił Kołodziejczyk podczas nagrania.
W kopalni „Budryk” na trzy tygodnie wstrzymano normalny cykl wydobycia z powodu pandemii koronawirusa. W tym czasie prowadzono jedynie niezbędne prace zabezpieczające.
Film doceniło jury Festiwalu FilmAT, które oceniało kreatywność, styl i przedmiot tematu oraz sposób opowiedzenia historii. Rezultatem jest pierwsza nagroda podczas szesnastej edycji Festiwalu w kategorii „Filmy korporacyjne – Problemy bieżące”. Jest tym cenniejsza, iż FilmAT jest polskim członkiem Międzynarodowej Organizacji Festiwali Filmów Turystycznych – CIFFT (Comité International des Festivals du Film Touristique) z siedzibą w Wiedniu. Celem festiwalu jest prezentacja najnowszych trendów w dziedzinie filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych, komunikacji turystycznej, filmów korporacyjnych i instytucjonalnych oraz ocena produkcji audiowizualnych w zależności od ich poziomu artystycznego i możliwości wpływania na grupę docelową. Festiwal wspiera rozwój krajowych i zagranicznych produkcji i organizuje odrębny konkurs filmowy dla filmów polskich oraz filmów z całego świata.
Liczba wyświetleń filmu zbliżającą się do 19 tysięcy.
Komentarze
16 komentarzy
- Ludzie, wiecie jak było! Była kopalnia! Wiele lat fedrowania, wiele lat okupacji związków zawodowych, wiecie...
- Hochwander: Dwadzieścia osiem filmów o tym zrobiłem, robię dwudziesty dziewiąty.
- No, to już z samych filmów wiecie jak było. Było ciężko. A przed szychtą jak było? Budka z piwem proszę Ciebie!
- Hochwander: Osiemnaście filmów mam o tym. O bezalkoholowym również.
@Qban
"Dwa lata później otworzy je Gazprom z panią Merkel do spółki."
Rozumiem, że wtedy reaktywowane także zostaną wszystkie spółki córki wraz ze związkami zawodowymi? Git!
Kochani przeciwnicy górnictwa. Wiecie co się stanie jak zamkna polskie kopalnie? Dwa lata później otworzy je Gazprom z panią Merkel do spółki.
Film w duchu Polskiej Kroniki Filmowej o niezaradności górników.
@Jsw
Wiadomo.
Kto miał pójść, to już poszedł.
Wiadomo co z urlopami górniczymi kto kiedy .
Oczywiście ani jednego przypadku grypy... Same covidy... Skończcie ten cyrk.
Boże, jeszcze filmy robia :-(
500 plusy , 300 plusy , bony , talony , ulgi , odpisy , zwolnienia , rekompensaty i HIT !!!!!!!Wiceminister finansów Piotr Patkowski zapowiada bony energetyczne , nie będziemy tego wiązać z rachunkami Polaków, Polacy będą w ramach własnych decyzji zastanawiali się, na co przeznaczyć te środki energetyczne . Wydaje się, że bariera 10 % nie jest zagrożona. Myślę, że realna jest inflacja na poziomie 7-8 % do końca roku mówi wiceminister finansów Piotr Patkowski. Pamiętam jak mówił że na święta inflacja będzie na poziomie 3,5 %
Na całe szczęście przy tej śmiertelnej chorobie w JSW nikt nie zmarł na 26 tys pracowników. 5 ciężko się przestraszyło i jednemu wszczepili płuco z małpy????
Zamknac te fabryki smrodu
Ilu ryli zmarło na tą koronościeme???
@Znany reżyser filmowy
100/100
Czekam na film o słynnym kombajnie Bolter na Budryku , który miał zrewolucjonizować polskie górnictwo .O rekordach w szybkości drążenia chodników.... ale czy powstanie domyślam się że nie , ponieważ tytuł tego filmu musiałby brzmieć " Jak wyrzucono miliony w błoto"
Film jest o tych co nie wierzą w życie poza kopalniane , dla nich całe życie to kopalnia jak ją zamkną to oni też umrą .W Polsce codziennie tysiące ludzi zmieniają pracę , miejsce zamieszkania itd. Ale dla górników to nie do pomyślenia oni myślą że poza terenem kopalni życie nie istnieje są tylko pustkowia , lasy i dzikie zwierzęta .Ich zdaniem całe społeczeństwo musi się dokładać to tego , by tylko oni mieli pracę na swojej ukochanej kopalni jedynej żywicielce.
Film o kopalni?
A po co, na co to komu?
Zamknąć, zaorać, a górników przebranżowić.