Czwartek, 13 czerwca 2024

imieniny: Antoniego, Lucjana, Gracji

RSS

Gąsienice zjadają plastik. Ciekawe ustalenia jastrzębian

22.09.2021 18:53 | 16 komentarzy | kb

Plastik jest zmorą środowiska naturalnego. Stanowi jedno z największych zanieczyszczeń. Grupa młodych badaczy z Jastrzębia ustaliła, że można się go pozbyć… karmiąc nimi gąsienice.

Gąsienice zjadają plastik. Ciekawe ustalenia jastrzębian
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju zdobyli złoty medal w kategorii „Ochrona środowiska”, nagrodę specjalna „Canadian Special Award” i nagroda dla młodych innowatorów „Best young inventors award” podczas 6 Międzynarodowego Konkursu Innowacyjności iCAN 2021 w Kanadzie.

Autorami pracy „The influence of different breeding conditions of galleria mellonella larvae on the possibility of recycling polyethylene from the natural environment” są Paulina Frątczak i Adrian Grzonka pod opieką promotorów: Lidii Gajdzik, Barbary Halskiej i Jerzego Maduzi.

Inspiracją do badań był ogólnopolski konkurs E(x)plory w Gdyni, w którym również brała udział delegacja „Sobieskiego”.

- Okazało się, że istnieje gąsienica barciaka większego, która oprócz trawienia wosku pszczelego jest w stanie trawić polietylen. I tak narodził się pomysł na pracę badawczą. Uczniowie bardzo szybko zabrali się do pracy – relacjonuje Jerzy Maduzia, jeden z promotorów projektu.

- W ostatnim czasie problem zanieczyszczenia środowiska i akcje ekologiczne zaintrygowały nas i uświadomiły powagę sytuacji. Natknęliśmy się na artykuły dotyczące możliwości utylizacji wszechobecnego polietylenu i polipropylenu przez larwę motylicy Barciaka Większego (Galleria Mellonella) – uzasadniają swoje badania uczniowie.

- Zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie badań i przez ostatni okres hodowaliśmy i obserwowaliśmy, jak larwy mola woskowego zachowują się i rozwijają w różnych warunkach termicznych, przy różnym dostępie do pożywienia, jego ilości, a przede wszystkim zastanawialiśmy się nad wpływem tych czynników na utylizację polietylenu (PE) – dodają.

Badania dały ciekawe wnioski i zostały docenione – najpierw przez jurorów Ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości w Warszawie, następnie w Międzynarodowym Konkursie Wynalazków E-nnovate 2021 w Bydgoszczy i w Międzynarodowym Konkursie Innowacyjności iCAN 2021 w Toronto w Kanadzie