Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Kanapa czy narożnik? Podstawowe wady i zalety

24.08.2021 19:34 | 0 komentarzy | dam

Salon, pokój młodzieżowy czy hol - meble wypoczynkowe znajdują zastosowanie w przestrzeniach o różnym charakterze. Często jednak pojawia się pytanie przy ich wyborze, na co się zdecydować - kanapę czy narożnik. Obydwa rodzaje sof mogą pełnić podobne funkcje, a ich wykończenie również może być tożsame. Jakie są wady oraz zalety wyboru każdej z tych opcji? Czy istnieje uniwersalna zasada, na który typ mebla zdecydować się w określonej sytuacji?

Kanapa czy narożnik? Podstawowe wady i zalety
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Komfort i funkcjonalność w kompaktowych wymiarach - kanapy

Jeszcze do niedawna najchętniej wybieranym meblem tapicerowanym do domu były kanapy. To przeważnie meble podłużne o konkretnej długości, bardzo często wyposażone w funkcję spania. Do grupy kanap zaliczyć można zarówno dwuosobowe modele o dość kompaktowych wymiarach, jak i dłuższe sofy mieszczące 3-4 osoby w pozycji siedzącej. Ich główną zaletą jest ustawność. Mogą z powodzeniem stanąć w praktycznie każdym miejscu, zwykle zajmują ograniczoną przestrzeń. Spora część modeli kanap może być wyposażona w schowki czy mechanizmy pozwalające na rozkładanie i stworzenie miejsca do snu. Zwykle są to meble bardziej przystępne cenowo. Do głównych wad wskazywanych przez użytkowników należy zwykle brak możliwości ergonomicznego zagospodarowania rogów pokoju z kanapą, a także optyczne zaburzenie harmonii w pomieszczeniach o wydłużonych kształtach.

Większa powierzchnia do siedzenia dzięki narożnikom

Narożniki tapicerowane są niejako połączeniem kanapy z szezlongiem, dają zatem dodatkowe miejsce do siedzenia lub przyjęcia wygodnej pozycji półleżącej. Ładnie domykają przestrzeń wypoczynkową nawet przy pomieszczeniach o nietypowym kształcie, tworząc wrażenie większej przytulności. Dobrze wpasowują się w narożnym ustawieniu przy ścianach, choć zwykle również mogą sprawdzić się jako mebel wolnostojący. Ich wadą, nawet w przypadku kompaktowych modeli może być wielkość. Nie w każdym pokoju mogą stanąć bez zakłócenia swobodnego przejścia. Narożnik z funkcją spania ma zwykle dużą przestrzeń do przechowywania, choć jest to uzależnione od mechanizmu rozkładania oraz konstrukcji mebla. Meble tego typu od kilkunastu lat zyskują na popularności, stanowiąc modny i ergonomiczny element wyposażenia salonu czy pokoju rodzinnego.

Niewielkie przestrzenie wielofunkcyjne kontra przestronny salon

Choć wydaje się, że kanapa sprawdzi się lepiej w niewielkich pokojach, zaś narożniki wiodą prym w dużych, często otwartych na inne części domu pomieszczeniach, nie jest to regułą. Wszystko wynika z faktu, że każdy z tych typów mebli występuje w tak wielu wersjach i modelach, że można dopasować go do praktycznie każdego miejsca. Niejeden prosty i kompaktowy narożnik zajmuje mniej miejsca niż solidna duża sofa na przykład w stylu chesterfield. Często w tym samym miejscu może sprawdzić się zarówno obszerny narożnik, jak i dwie niewielkie kanapy, albo duża sofa rozkładana lub mały narożnik. Warto dopasować mebel do potrzeb projektu pomieszczenia, w którym ma stanąć. Dzięki takiemu podejściu można stworzyć przestrzeń o doskonałej estetyce i pożądanej funkcjonalności.

Artykuł sponsorowany