środa, 26 czerwca 2024

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Jastrzębski szpital na światowym poziomie

02.08.2021 08:09 | 15 komentarzy | kb

Lekarze z jastrzębskiego szpitala wszczepili najnowszej generacji i zarazem najmniejszy na świecie stymulator rdzenia kręgowego. Otrzymują go pacjenci cierpiący na przewlekłe bóle o różnym pochodzeniu, kiedy dotychczasowe zabiegi operacyjne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Jastrzębski szpital na światowym poziomie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zabieg wszczepienia stymulatora rdzenia kręgowego wykonuje się u osób cierpiących na przewlekły ból o różnym pochodzeniu, w przypadku których, mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia operacyjnego, dolegliwości nie ustały.

- Permanentne cierpienie rzutuje mocno na komfort życia, psychikę pacjenta, często pociąga za sobą zmiany takie jak utrata pracy.  Wszczepienie stymulatora to szansa na powrót do normalnego życia dla ludzi, dla których nie ma już alternatywnego leczenia - powiedział dr n. med. Tomasz Wysokiński, lekarz zarządzający Oddziałem Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju

Oddział neurochirurgii jastrzębskiego szpitala jest jednostką wysoce specjalistyczną. Zespół neurochirurgów, kierowany przez dr Tomasza Wysokińskiego od lat wykonuje skomplikowane operacje takie jak  leczenie urazów czaszkowo - mózgowych, operacje neuroonkologiczne, szeroki zakres operacji kręgosłupa w tym implantację stymulatorów rdzenia kręgowego.  Wyjątkowość zabiegu przeprowadzonego ostatnio polega przede wszystkim zastosowaniu po raz pierwszy w Polsce najnowszej generacji stymulatora rdzenia kręgowego z algorytmem DTM, który jest jednocześnie najmniejszym tego typu urządzeniem na świecie.

Algorytm DTM pozwala skuteczniej osiągać efekt przeciwbólowy, a sam aparat wyposażony jest w baterię, którą można w pełni naładować w czasie krótszym niż jedna godzina. Pozwala to pacjentom swobodnie funkcjonować z zaimplantowanym stymulatorem i zaoszczędzić mnóstwo czasu, który był potrzebny na ładowanie baterii starszych generacji stymulatorów.

 Implantacja stymulatora rdzenia kręgowego wykonywana jest dwuetapowo. Na pierwszym etapie leczenia Paweł Chodakowski, Grzegorz Kiwic – neurochirurdzy WSS Nr 2, wszczepili elektrody stymulatora oraz przeprowadzili stymulację próbną. Przy drugiej części operacji, która miała miejsce 23 lipca, asystował dodatkowo lekarz Bartosz Kapustka. Wszczepiono wówczas generator impulsów (baterię).

- Zabieg wykonano u 47-letniej pacjentki, która do tej pory przeszła już kilka operacji kręgosłupa. Niestety, nie wyeliminowały one wzmagającego się z czasem bólu w okolicach lędźwi i nóg. Dziś już znamy efekty naszych działań i wiemy, że dolegliwości zmniejszyły się w efekcie czego pacjentka czuje się lepiej - podsumował doktor Paweł Chodakowski.

- Warto podkreślić, że w naszym szpitalu wykonuje się najwięcej zabiegów przezskórnej implantacji stymulatora rdzenia kręgowego w Polsce. Jesteśmy również w topowej trójce polskich szpitali, które generalnie (zarówno przezskórnie jak i metodą otwartą) wykonują najwięcej tego typu zabiegów – mówi Marcelina Kowalska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.