160-lecie założenia uzdrowiska w Jastrzębiu [video]
W 2021 roku mija 160 rocznica założenia uzdrowiska w Jastrzębiu-Zdroju. Z tej okazji Galeria Historii Miasta przygotowała wystawę oraz film na temat czaru dawnego kurortu.
„Czar dawnego uzdrowiska” – to wystawa, którą można oglądać w Galerii Historii Miasta. W ten sposób można powrócić do czasów, kiedy do Jastrzębia przyjeżdżali kuracjusze z całej Polski, ale i Europy. To właśnie w naszym mieście miło spędzali czas: zażywali kąpieli solankowych, znajdowali też czas na zabawę. Powróćmy pamięcią do tamtych czasów.
Komentarze
11 komentarzy
Kto pojedzie na koniec świata do tych łaźni. Jak tam pare autobusów na krzyż, emerytki nie dojadą. Tylko ludzie z tamtych osiedli. Było dobrze. Na pałac ślubów można było wymyślić coś innego. Budynek po dawnym Urzędzie Pracy. To jak w sobotę w parku będzie koncert, ludzie, a tu para młoda i goście. Niepoważny pomysł. To imprezy będą gdzie? No plac zabetonowany i przygotowany. Zastanówcie się w tym UM.
Przepis jest banalnie prosty: zaorać i zlikwidować.
Nasuwa się natomiast zupełnie inne pytanie: kto ostatni zgasi światło?
Młodzież stąd ucieka, a emeryci wracają w swoje rodzinne strony. Ta osada się wyludnia, jak nigdy do tej pory.
Przenoszenie galerii miasta to uderzenie i niszczenie historii . Świadome działanie na niekorzyść miasta i mieszkańców. Rozliczymy każdego kto niszczy to miasto.
Widać, że dałaś się omamić wizjami pani prezydent. Jak na razie nie ma żadnego "centrum historycznego" i nie wiadomo kiedy to nastąpi, a GHM przestanie działać już niebawem i gdzie ludzie będą mogli czerpać wiedzę o naszej przeszłości. Niech najpierw stworzą te całe Łaźnie, a potem można myśleć o przenosinach.
mały pisarczyk? Może wzrostem nieduży, ale za to wielki duchem:) Pewnie ty zrobiłeś więcej w temacie pielęgnowania naszej przeszłości?
Bardzo dobry pomysł, aby Pałac Ślubów był w parku. Galeria Historii Miasta będzie przeniesiona, ale nie zlikwidowana. W nowym miejscu będzie centrum historyczne finansowane z projektu transgranicznego. Widać, że miasto się rozwija i nie odcina się od historii.
co kiedyś było a dawno nie jest, nie pisze się w rejestr. Czy ktoś patrzy co ten mały [pisarczyk wypisuje?
A co wy na to, że was przenoszą na peryferia, gdzie mogą zajrzeć co najwyżej złomiarze?
Po co wspominać coś, co ŚWIADOMIE i z premedytacją zostało bezpowrotnie stracone?
Uzdrowisko ustąpiło kopalniom i od tamtej pory jesteśmy na równi pochyłej. Ta upadająca osada górnicza jest jak dojna krowa dla mieszkańców okolicznych miast i gmin, którzy przyjeżdżają tu każdego dnia za pracą w JSW, zabierając ją im jastrzębianom, a zarobione pieniądze i tak wydają u siebie. Nawet decydenci w jastrzębskim UM są z Wodzisławia. Szkoda czasu na świętowanie przeszłości w osadzie, która nie rokuje przyszłości. No i gitara.
Byłoby dobrze gdyby te czasy wróciły. MARZENIA NIE KOSZTUJĄ.
To jak swietowanie smierci. Uzdrowisko nie istnieje od 1992 r.