Niedziela, 30 czerwca 2024

imieniny: Emilii, Lucyny, Marcjala

RSS

27.05.2021 07:36 | 21 komentarzy | kb

„Zawsze z nosem w książce” - tak mówi o sobie uczennica „Korfantego”, czyli Zespołu Szkół Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Na co dzień, jak wielu młodych jastrzębian uczęszcza do szkoły, po lekcjach jednak ma swój świat.

Zawsze z nosem w książce...
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czytać mogłaby bez końca i jeszcze na dodatek pisze recenzje, które są cenione przez wydawnictwa.

Aneta Pala, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego, mówi, że czytanie to jej codzienność, bez której nie wyobraża sobie życia. Jakieś dwa lata temu Aneta zaczęła pisać recenzje przeczytanych książek na stronach wydawnictw.  Chciała ot tak, podzielić się wrażeniami z przeczytanych lektur.

- Nie sądziłam, że moje recenzje przeczyta wiele osób. Nawet nie myślałam, że kogoś to zainteresuje. Jakież było moje zdziwienia, kiedy kilka wydawnictw zaproponowało mi współpracę, dotyczącą właśnie pisania o przeczytanych książkach. Teraz systematycznie piszę. Cieszy mnie to, że mam coraz więcej odbiorców – mówi Aneta.

Licealistka współpracuje z tak znanymi wydawnictwami, jak Muza, Editio Red, ZYSK I S-KA. Na przeczytanie książki i napisanie recenzji ma około 2 tygodnie czasu. Czas pandemii wyjątkowo sprzyjał czytaniu, jednak Aneta potrafi pogodzić swoją pasję z codziennymi obowiązkami i spotkaniami z przyjaciółmi.

Co daje jej czytanie, że tak chętnie sięga po książki?

- W moim przypadku jest tak, jak w stwierdzeniu, że kto czyta, żyje wielokrotnie. Otwierając książkę, przenosimy się do innej rzeczywistości.  Przeżywamy dobre i złe chwile naszych bohaterów. Zmagamy się z ich problemami lub cieszymy ich szczęściem - wyjaśnia Aneta.

Autorka recenzji jest uczennicą klasy psychologicznej liceum ogólnokształcącego w popularnym „Korfantym”. Czytanie pozwala jej zgłębić również tajniki psychologii, meandry ludzkiego życia. Przenieść to, czego uczy się podczas lekcji na konkretne sytuacje i zdarzenia. Mimo młodego wieku ma ciekawe spostrzeżenia, co docenili wydawcy książek, prosząc ją o pisane recenzji. Nie tak często zdarza się, że nastolatka potrafi w ciekawy sposób, w skondensowanym tekście, celnie scharakteryzować książkę.

Tematyka książek, to najkrócej rzecz ujmując, niełatwe relacje międzyludzkie. Aneta czytała, na przykład o brytyjskiej rodzinie królewskiej. Cóż nowego można napisać o ludziach ze świecznika brytyjskiej arystokracji?  Skandale, afery czy skrywane tajemnice – do tego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Aneta dostrzega jednak coś więcej. Zadaje pytanie, czy skostniała monarchia nadąży za nowoczesnością? Czy i jakiej rodziny królewskiej potrzebują Brytyjczycy? Innym razem zastanawia się nad rolą kobiet w Stanach Zjednoczonych w książce pt. „Amerykańskie Księżniczki”. Czy kobiety również mogą (w końcu) liczyć na realizacje swojego marzenia w najpotężniejszym państwie na świecie? Są też opowieści o zwykłych ludziach i ich dramatach czy niełatwych wyborach, których musieli dokonać.

Napisać dobra książkę, to jest sztuka. Jednak napisać jej recenzję, która oddaje ducha utworu, jego specyfikę i na dodatek jeszcze zaciekawi do przeczytania, to dopiero jest wyzwanie! Aneta Pala z liceum w jastrzębskim „Korfantym”, potrafi robić to znakomicie. Jej recenzje cieszą się nie tylko uznaniem wydawnictw, ale i czytelników. Pisać o książkach w sposób frapujący i wciągający nie jest łatwo. Tym bardziej wiec pasja jastrzębskiej uczennicy zasługuje na uznanie.