środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Plan urlopów - jak go poprawnie wypełnić?

18.04.2021 15:58 | 0 komentarzy | dam

Plan urlopów to jeden z podstawowych dokumentów, jakie funkcjonują w każdej firmie zatrudniającej pracowników - i nie ma tu znaczenia, czy jest ich kilku czy kilkuset. Plan urlopów to dokument obligatoryjny, wynikający z uprawnień, jakie Kodeks Pracy przewiduje dla wszystkich pracowników etatowych. Ty uprawnieniem jest konieczność wzięcia urlopu z pracy, w wymiarze odpowiednio 20 lub 26 dni każdego roku kalendarzowego. Jak poprawnie wypełnić plan urlopów?

Plan urlopów - jak go poprawnie wypełnić?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy można zrzec się urlopu? 

Prawa do urlopu nie można się zrzec. Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownik ma prawo do określonej liczby dni wolnych w roku. Dodatkowo w ramach urlopu, należy zaplanować przynajmniej jeden trwający dwa tygodnie wypoczynek. Wyjątkowo można ten okres podzielić na wniosek pracownika. Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop jest bardzo rzadko stosowanym rozwiązaniem. Wynika to z faktu, że musi być on umotywowany wyjątkową sytuacją przedsiębiorstwa i brakiem możliwości zastąpienia danego pracownika. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku posiadania szczególnie rzadkich na rynku pracy umiejętności i kompetencji. 

Jak i kiedy zaplanować urlop? 

Plan urlopów na Inewi.pl zawiera szczegółowe informacje na temat tego, jakie dane powinien zawierać w praktyce taki dokument. Wbrew pozorom, nie jest to tylko zwykła formalność. Dobry plan urlopowy pozwala na sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem, szczególnie w okresach wzmożonych nieobecności, czyli w czasie około świątecznym oraz od czerwca do końca sierpnia. Teraz kolej na odpowiedź na kolejne pytanie. Plan urlopów - kto go ustala i w jakim okresie? Jest to co do zasady zadanie menedżera danego zespołu. Niemniej jednak, jeżeli kilka zespołów pracuje wspólnie nad określonymi zadaniami, ich menedżerowie powinni skonsultować przygotowane plany tak, aby zachować wymagany przez organizacje poziom absencji oraz zabezpieczyć ciągłość pracy. Przygotowanie planu poprzedzają konsultacje z pracownikami, ale nie zawsze możliwe będzie dopasowanie grafiku urlopów do wszystkich preferencji poszczególnych pracowników. Dlatego głównym zadaniem menedżera w tym przypadku  jest poszukiwanie kompromisów pomiędzy interesami jego pracowników, a wytycznymi organizacji. Plan urlopów jest zazwyczaj sporządzany na początku roku kalendarzowego, którego ma dotyczyć. Może być również przygotowany pod koniec roku poprzedzającego, ale jest to stosunkowo rzadko spotykane w praktyce. 

Czy można zmienić plan urlopowy? 

Z uwagi na fakt, że pewnych sytuacji życiowych nie sposób przewidzieć na rok do przodu, plan urlopowy można modyfikować. Niemniej jednak, nie mogą być to działania zupełnie dowolne i pozbawione uzasadnienia. Często bowiem zmiana terminu urlopu jednego pracownika, może powodować zmiany w harmonogramie wypoczynku dla całego zespołu. Warto także pamiętać, że w ciągu roku pracownik ma prawo do 4 dni tzw. urlopu na żądanie. Jest to swego rodzaju bufor bezpieczeństwa, przewidziany na niespodziewane sytuacje życiowe. Pracodawca ma prawo odmówić zmiany w planie urlopowym, jeżeli jej konsekwencją byłoby zaburzenie ciągłości pracy przedsiębiorstwa. Z drugiej strony, to sam pracodawca może być inicjatorem zmiany w planie urlopowym, jeżeli obecność danego pracownika okaże się niezbędna w czasie, w którym zaplanował on urlop. Oczywiście taki urlop nie przepada, jest jedynie przesuwany w czasie. Pracodawca musi także liczyć się z koniecznością zwrotu kosztów, jeżeli pracownik miał już opłacone rezerwacje lub zaliczki, których nie można odzyskać. 

Artykuł partnera