środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Mądre bajki dla dzieci - które z nich pokochają zarówno dzieci jak i rodzice?

11.03.2021 22:46 | 0 komentarzy | dam

Oglądanie bajek przez dzieci, szczególnie te najmłodsze, to dość kontrowersyjny temat. Wielu psychologów i pedagogów twierdzi, że nie jest to rozrywka, którą rodzice powinni często podsuwać swoim pociechom. Są jednak tacy, którzy podchodzą do tego w nieco mniej rygorystyczny sposób.

Mądre bajki dla dzieci - które z nich pokochają zarówno dzieci jak i rodzice?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bajki są często pomocne, kiedy rodzice chcą zrobić dziecku inhalację podczas choroby, a ono nie jest jeszcze w stanie skupić się na tak długi czas, aby lek mógł zostać skutecznie podany. Ważne jest, aby rodzice zawsze byli w pobliżu, kontrolowali, jak długo dziecko ogląda bajki i jakie wybiera. Niestety nie wszystko, co animowane, powinno być przeznaczone dla dzieci. Na szczęście coraz więcej producentów kreskówek skupia się na tym, aby były one wartościowe, przekazywały pozytywne treści, zaspokajały potrzeby dzieci, ale też oczekiwania rodziców. Poniżej kilka propozycji mądrych bajek dla dzieci.

„Bing”

Bing to króliczek przedszkolak. W każdym odcinku staje przed różnymi wyzwaniami. Musi radzić sobie z pojawiającymi się podczas nich pozytywnymi, ale i negatywnymi emocjami. W ostatniej scenie odcinka, Bing zawsze nazywa uczucia, z którymi musiał się zmierzyć i tłumaczy skąd one się wzięły i jak udało mu się  z nimi poradzić. To bardzo empatyczny bohater.

„Puffin rock”

Bajka opowiada o rodzinie maskonurów, które zamieszkują wybrzeża Irlandii. Mama, tata, Oona i mały Baba spędzają ze sobą mnóstwo czasu na zabawach i poznawaniu świata. Produkcja propaguje opiekowanie się innymi, bezinteresowną pomoc oraz pozwala maluchom poznać różne sposoby na spędzanie czasu z przyjaciółmi. Poza tym jej grafika narysowana jest piękną kreską, a dialogi są bardzo ciekawe, co sprawia, że bajka jest zwyczajnie przyjemna w odbiorze.

„Dora poznaje świat”

Dora jest dziewczynką, która wraz ze swoimi pomocnikami pomoże twojemu dziecku w nauce angielskiego. Maluch razem z bohaterką, która przeżywa ciekawe przygody, nauczy się słówek i ciekawych zwrotów. Przyjaciel Dory, Butek, zachęca dzieciaki, aby wypowiadały słowa po angielsku, które pomogą rozwiązać różne zagadki.

„Kosmoloty”

Kosmoloty to grupa maszyn, które wyruszają w kosmos, aby spełnić jakąś misję. Niepokorność młodych kosmolotów często doprowadza do komplikacji, które muszą później rozwiązać dzięki współpracy lub swoim wyjątkowym umiejętnościom. Ta bajka będzie idealna dla dzieciaków, które interesują się kosmosem – podaje wiele informacji na temat planet, galaktyk czy też zjawisk takich jak grawitacja.

„Było sobie życie”

„Było sobie życie” to klasyk, na którym wychowało się pokolenie rodziców dzisiejszych maluchów. W przystępny sposób podaje, jak zachodzą procesy w ludzkim ciele. Jego fragmenty niejednokrotnie wykorzystywane są nawet na lekcjach przyrody czy biologii. To propozycja raczej dla starszych dzieci. Dzięki niej rodzicowi łatwiej będzie wyjaśnić proces rozmnażania i powstawania nowego życia swoim pociechom.

Łatwy dostęp do mądrych bajek

Stały dostęp do wielu mądrych i wartościowych bajek zapewni ci telewizja z Internetem w pakiecie, ponieważ wiele z wymienionych wyżej bajek dostępnych jest wyłącznie na wybranych kanałach telewizyjnych. Inne natomiast można oglądać na platformach streamingowych. Musisz mieć więc także dobre łącze internetowe, które sprawi, że oglądanie kreskówek nie będzie niczym zakłócone i przerwane. Świetnym nośnikiem informacji jest światłowód, w którym informacja przenoszona jest dzięki fali świetlnej płynącej dokładnie z punktu A do punktu B. Łącze jest wtedy stabilne i zapewnia najszybszy przesył danych

Jeśli bajki, to świadomie!

Specjaliści przyjmują, że dzieci poniżej 2-go roku życia, nie powinny w ogóle oglądać bajek i korzystać z urządzeń ekranowych (telewizorów, komputerów, tabletów czy smartfonów), gdyż nie wspierają one rozwoju najważniejszych w tym okresie umiejętności. Dzieci w wieku od 2 do 5 lat mogą używać takich urządzeń do godziny dziennie, zaś starsze (6-12 lat) do dwóch godzin. We wszystkich tych okresach rodzic powinien zawsze kontrolować, co ogląda dziecko i rozmawiać z nim na ten temat, aby wyjaśnić co dzieje się na ekranie. Ponadto oglądanie bajek powinno być zrównoważone aktywnością fizyczną – około 2 godzin dziennie oraz realnymi relacjami – z rodziną, rówieśnikami i najbliższymi opiekunami. Dobrze, aby dziecko mogło realizować swoje pasje, uczęszczać na zajęcia pozaszkolne, w planowaniu których niezbędna będzie pomoc rodziców.

Artykuł sponsorowany