Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Górnictwo się kończy. Co zamiast kopalń?

12.10.2020 18:21 | 26 komentarzy | kb

Koniec przemysłu węglowego, wydobywającego węgiel energetyczny, jest przesądzony. Gminy górnicze zastanawiają się, co zamiast tego? Szansą są pieniądze na transformację, pozyskane z Unii Europejskiej.

Górnictwo się kończy. Co zamiast kopalń?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zarząd Stowarzyszenia Gmin Górniczych spotkał się w jastrzębskim magistracie. Głównym tematem było pozyskiwanie funduszy, które pozwoliłyby przygotować tereny pokopalnianie pod nowe inwestycje.

Podczas spotkania, które odbyło się 7 października 2020, przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, Anna Hetman,  podkreślała, że transformacja terenów pokopalnianych to prawdziwe wyzwanie:

– Z informacji, które do nas napływają, wynika, że zamykanie kopalń jest nieuchronne. Naszym zadaniem jest maksymalne złagodzenie skutków społecznych i gospodarczych tych działań. To ogromne wyzwanie. W oczywisty sposób, pojedyncze gminy nie mają ku temu ani wystarczających środków, ani instrumentów. Tu potrzebna jest pomoc rządu i innych instytucji. Ogromną szansą mogą być pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Będziemy walczyć o te środki - zaznaczała Anna Hetman podczas spotkania.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to jeden z trzech filarów  unijnego Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji - pozwala on między innymi pozyskać środki wspierające tworzenie nowych miejsc pracy na terenach pogórniczych. Pomoc ta ma być udzielana na podstawie opracowywanych właśnie Terytorialnych Planów  Sprawiedliwej Transformacji –  dokumentów wykazujących potrzeby i cele, jakie powinny zostać osiągnięte do 2030 roku, a także konkretne działania, mające umożliwić ich osiągnięcie.

Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce zamierza również we współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa wytworzyć nowe narzędzia, które ułatwią współpracę gmin i inwestorów – między innymi bazy danych zewidencjonowanych terenów pogórniczych. Planowane jest rozpoczęcie współpracy stowarzyszenia z Agencją  Rozwoju Przemysłu oraz z organizację Climate-Kic, działającą na rzecz klimatu. To właśnie w tak szerokiej współpracy - zarówno między gminami, jak i z instytucjami zewnętrznymi Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce - dostrzega szansę na pozyskanie inwestorów oraz dodatkowych środków finansowych.

W planach stowarzyszenia jest również organizacja Dorocznej Konferencji Gmin Górniczych  na przełomie października i listopada 2020 roku. Konferencja odbyłaby się w systemie hybrydowym, lecz plany te uzależnione są od sytuacji epidemiologicznej.