Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

W Jastrzębiu wszczepiono rozrusznik serca

29.09.2020 21:12 | 7 komentarzy | kb

W jastrzębskim szpitalu po raz pierwszy wszczepiono rozrusznik serca. Dzięki temu pacjenci z poważnymi problemami kardiologicznymi otrzymują szansę na drugie życie.  

W Jastrzębiu wszczepiono rozrusznik serca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W poniedziałek w pracowni hemodynamiki jastrzębskiego szpitala po raz pierwszy wszczepiono rozrusznik serca. Zabieg wykonywał dr hab. n. med. Adam Sokal - specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który będzie wspierał specjalistów WSS2. Stymulator serca to urządzenie służące do elektrycznego pobudzania jego rytmu, powodującego skurcze i regulującego pracę serca. Służy pacjentom, cierpiącym na nieregularną pracę tego ważnego organu. Często jego wszczepienie jest zabiegiem ratującym życie.  

- Do tej pory pacjenci przyjmowani do oddziału i wymagający pilnej implantacji takiego urządzenia musieli być transportowani do okolicznych szpitali, wiązało się to zawsze z dyskomfortem oraz pewnym ryzykiem dla pacjentów. Dodatkowym udogodnieniem będzie możliwość kontroli kardiostymulatorów w ramach poradni przyszpitalnej. Do tej pory pacjenci naszego regionu, najczęściej w podeszłym wieku, musieli odbywać podróże (przynajmniej raz w roku) do ośrodków w Katowicach lub Zabrzu - mówi lek. Łukasz Otremba.

Lekarze specjaliści Oddziału Kardiologiczno-Wewnętrznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu, zajmują się pacjentami z dolegliwościami z zakresu chorób sercowo-naczyniowych oraz medycyny wewnętrznej. Od  2017 roku mają możliwość pełnej diagnostyki układu krążenia oraz leczenia tzw. ostrych zespołów wieńcowych, czyli np. zawałów serca, dzięki nowoczesnej pracowni hemodynamiki wyposażonej w dwupłaszczyznowy angiograf, który jest niezwykle zaawansowany technologicznie. Ponadto w ramach kardiologii funkcjonuje pododdział intensywnego nadzoru kardiologicznego, który pozwala w sposób szybki i skuteczny leczyć incydenty sercowo-naczyniowe bezpośrednio zagrażające życiu.