Piątek, 8 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Gotfryda, Hadriana

RSS

Wymiana filtru powietrza i filtru kabinowego - co warto wiedzieć?

15.09.2020 18:08 | 0 komentarzy | dam

Każdy samochód jest wyposażony w różne rodzaje filtrów, które pełnią bardzo ważną rolę. Warto jednak wiedzieć, że z czasem ulegają one zużyciu i wówczas konieczna jest ich wymiana. Należy wziąć pod uwagę zalecenia producenta , a także inne kwestie, aby wiedzieć kiedy powinno się zdecydować się wymianę. Filtry są dostępne w dość atrakcyjnych cenach, dlatego nie należy zaniedbywać tego obowiązku.

Wymiana filtru powietrza i filtru kabinowego - co warto wiedzieć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Filtry powietrza 

Filtr powietrza to jeden z najważniejszych filtrów znajdujących się w każdym samochodzie. Jest on odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza, które dostaje się do układu dolotowego z wszelkich zanieczyszczeń, kurzów, spalin czy pyłów. Zużywają się ona w dość szybkim tempie, dlatego trzeba pamiętać o ich regularnym kontrolowaniu i wymianie. 

Zanieczyszczenia, które wyłapuje filtr z czasem go zapychają, a co za tym idzie, mniejsza ilość powietrza zostaje przekazywana do komór spalania. To z kolei może doprowadzić do znacznego spadku mocy silnika, zmniejszenia okresu jego żywotności, a także do wzrostu ilości paliwa, które jest zużywane. Kolejnymi skutkami nie wymienia filtru powietrza w odpowiednim czasie może być: uszkodzenie tłoków i cylindrów. Liczne badania, które przeprowadzono wykazują, że filtry rocznie zatrzymują nawet 6 kg szkodliwych pyłów i innych zanieczyszczeń. 

Wymiana filtrów powietrza

Zwykle zaleca się, aby wymiana filtrów miała miejsce przynajmniej podczas okresowego przeglądu samochodu, który zwykle odbywa się co 15 000 do 30 000  przejechanych kilometrów. Warto jednak pamiętać, że filtr może się zapełnić znacznie szybciej. Wiele zależy od warunków eksploatacji, a także od jakości tego elementu. Specjaliści zalecają więc kontrolę poziomu zabrudzeń po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów. Jeżeli przebieg jest niewielki, filtry powietrza wystarczy wymienić mniej więcej co 2 - 3 lata. 

Sam proces wymiany filtrów powietrza nie jest zbyt skomplikowaną czynnością. Należy zlokalizować puszkę z filtrem, zdjąć jej pokrywę tak, aby nie uszkodzić zatrzasków, a następnie wyjąć filtr. Ważnym etapem jest oczyszczenie puszki z widocznych zabrudzeń, za pomocą np. wilgotnej ściereczki. Do przygotowanego pojemnika można włożyć nowy filtr i szczelnie zamknąć pokrywkę. 

Filtry kabinowe 

Kolejnym rodzajem filtra, który pełni ważną rolę w każdym samochodzie, jest filtr kabinowy (pyłowy). Oczyszcza on powietrze przedostające się przez wentylację do pojazdu. Na rynku dostępne są filtry węglowe oraz standardowe. Zatrzymują one najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń. 

Najlepsze filtry zbudowane są zwykle z kilku warstw włókien o różnych strukturach. Te węglowe zatrzymują np. szkodliwe gazy, których nie wyłapie żaden innych filtr. Specjaliści uważają, że prawdziwą rewelacją będą filtry z nanowłókien, które będą w stanie zatrzymać jeszcze mniejsze zanieczyszczenia niż jest to możliwe w tym momencie. 

Filtr kabinowy odpowiada także za usprawnianie działania układu klimatyzacji oraz osuszanie powietrza, aby sprawniej odparować szyby. Jednym z najbardziej widocznych objawów zużycia filtru kabinowego jest parowanie szyby przedniej. 

Jak często wymieniać filtr kabinowy?

Częstotliwość wymiany filtra kabinowego jest zależna przede wszystkim od tego w jakich warunkach został on eksploatowany. Jeżeli jeździ się autem po mieście, w miejscach, gdzie występuje duże zanieczyszczenie powietrza, filtr należy wymieniać dwa razy w roku. Często powinno go też wymieniać alergicy. W przypadku łagodniejszych warunków jazdy, wymiana powinna mieć miejsce raz w roku. 

Stan filtra kabinowego zależy także od tego jak długo użytkuje się samochód, w jakich warunkach i podczas jakiej pory roku. Dobrym momentem na wymianę jest wiosna lub przełom jesieni i zimy. 

Gdzie kupić wymienne filtry?

Wymienne filtry powietrza lub filtry kabinowe można kupić w rożnych sklepach, które oferują części zamienne do samochodów. Warto rozważyć zakupu online. W sklepach internetowych można znaleźć filtry pasujące do wszelkich modeli samochodów jak np. Opel, Peugeot, BMW, Mercedes itd. Oferta jest bardzo szeroka.

Ponadto w porównaniu do sklepów stacjonarnych, w punktach online produkty są dostępne w bardziej atrakcyjnych cenach. Można je kupić bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę wybranego sklepu i dokonać zakupu. Warto też zaznaczyć, że robiąc zakupy przez Internet, można też skorzystać z pomocy i porady specjalistów, którzy doradzą na jaki produkt się zdecydować, w jaki sposób go wymienić i o czym pamiętać.

 

Artykuł sponsorowany