Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Na Zielonej śmierdzi i latają muchy

30.08.2020 14:42 | 17 komentarzy | kb

Odpady trafiające do śmietników na odpady BIO są uciążliwe dla mieszkańców ulicy Zielonej. Skarżą się na smród oraz latające wokół pojemników muchy.

Na Zielonej śmierdzi i latają muchy
Zdjęcie archiwalne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprawą śmierdzących śmietników zajął się radny Piotr Szereda, do którego zgłosili się mieszkańcy z ulicy Zielonej. Jastrzębianie skarżyli się na to, że pojemniki na odpady mieszane są zbyt rzadko dezynfekowane i myte, co powoduj smród oraz latanie much. Dodatkowo klapy od tych pojemników miały nie być zamykane, powodując dodatkowe utrudnienia dla mieszkańców.

Magistrat wyjaśnia, że usługa mycia pojemników wykonywana jest siedem razy w roku, co jest zgodne z prawem. Natomiast ich dezynfekcja odbywa się po każdorazowym opróżnieniu.

Co więc przyczynia się do tego, że ludzie skarżą się na smród i latające owady?

Zastępca prezydenta Miasta Robert Cichowicz wyjaśnia, że być może cały problem tkwi w tym, co mieszkańcy wrzucają do tych pojemników.

-  Resztki żywności przetworzonej na przykład, sałatka z majonezem czy niedojedzone resztki obiadu lub żywność pochodzenia zwierzęcego nie powinny trafić do pojemnik na odpady BIO. Odpady tego typu, które są pożywką dla much i larw najlepiej szczelnie owinąć w torebką, zanim trafią do pojemnika na odpady mieszane - wyjaśnia zastępca prezydenta.

Przypomnijmy, że do śmietników na odpady BIO należy wrzucać:

 obierki od warzyw (ziemniaków, marchewki, pietruszki, ogórków, cebuli, itp.), obierki i skórki od owoców (jabłka, gruszki, banany, cytryny, pomarańcze, itp.),zepsute warzywa i owoce,  resztki chleba i pieczywa, pestki owoców (np. brzoskwiń, nektarynek, mango), łupiny po pestkach dyni i słonecznika, zawartość konserw warzywno-owocowych (kukurydza, groszek, itp., owoce z puszki), resztki sałatek warzywnych (bez mięsa)  i surówek, grzyby i resztki z obierania grzybów, fusy po kawie i herbacie, przeterminowane / zepsute owoce kandyzowane, suszone, przeterminowane / zepsute orzechy, ugotowane ziemniaki, frytki, ryż, makarony, kasze.

Do pojemników na odpady BIO nie wrzucamy:

 resztek pochodzenia zwierzęcego,  kości, ości ryb, odchodów zwierząt, oleju jadalnego, puszek, słoików, butelki z zawartością, kapsułek z kawą do ekspresu resztek żywności pochodzenia zwierzęcego (mięso, wędliny, sery, resztki jajek, itp.), resztek żywności wieloskładnikowej (sałatki, zapiekanki, kanapki, itp.),  gumy do żucia, wykałaczek, patyczków drewnianych, kapsułki z kawą do ekspresów – wyrzucamy do odpadów ZMIESZANYCH, słoik z zwartością, butelka z zawartością, konserwa z zawartością roślinno-warzywną, (przeterminowane, spleśniałe przetwory owocowo-warzywne – dżemy, warzywa, owoce –  wrzucamy do odpadów zmieszanych.