Niedziela, 7 lipca 2024

imieniny: Estery, Metodego, Kiry

RSS

Straciłeś pracę? Złóż wniosek o pieniądze

19.08.2020 09:06 | 1 komentarz | kb

Jeśli straciliście pracę lub nie przedłużono z wami umowy o pracę to możecie skorzystać ze świadczenia pieniężnego - dodatku solidarnościowego w wysokości 1400 zł. Do końca sierpnia należy złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Straciłeś pracę? Złóż wniosek o pieniądze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dodatek solidarnościowy to pomoc dla osób, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony zakończyła się. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku. Dodatek wynosi 1400 zł i można otrzymać go maksymalnie przez 3 miesiące (w czerwcu, lipcu i sierpniu), jednak nie wcześniej niż za miesiąc, w którym został złożony wniosek.

-  Osoby uprawnione do dodatku solidarnościowego, które z różnych względów nie złożyły jeszcze wniosku za sierpień, mają na to czas tylko do końca miesiąca. Jeśli nie złożą wniosku w tym terminie, to pieniędzy za sierpień już nie dostaną - przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego

Co ważne, świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

- Wniosek o dodatek solidarnościowy, o symbolu EDS można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Tam też dostępna jest informacja o przyznaniu bądź odmowie prawa do dodatku solidarnościowego - wyjaśnia rzecznik.