Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Gdzie zatrudnić górników po zamknięciu kopalń?

20.07.2020 08:01 | 26 komentarzy | kb

Według analiz Unii Europejskiej transformacja gospodarcza w regionach górniczych wiąże się z utratą miejsc pracy w górnictwie. W całej Unii ma to być 77 tys. w 2025 r., 160 tys. - 2030 r.

Gdzie zatrudnić górników po zamknięciu kopalń?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Według szacunku  raportu Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej na temat regionów górniczych szacuje się, że liczba miejsc pracy w sektorze górnictwa w województwie śląskim może zmniejszyć się o 40 tys. osób, a więc o połowę do roku 2030. Pojawia się więc pytanie, gdzie wygenerować nowe miejsca pracy?

Szansę na pobudzenie rynku pracy upatruje się w wykorzystywaniu miejsc po kopalniach do lokowania w nich odnawialnych źródeł energii (np. hydroenergetyki), rekultywacji terenów pokopalnianych oraz tworzenia miejsc pracy w przemyśle i usługach, w tym w przemyśle turystycznym, postindustrialnym.

Nie oznacza to jednak, że większość górników straci prace, ponieważ do 2040 roku ok. 53 tys. górników przejdzie na emerytury lub w inny sposób odejdzie z tego sektora.

Aktualnie w naszym województwie ok. 30 % osób zatrudnionych jest w przemyśle i co piąte miejsce znajduje się w przemyśle węglowym. Większość mieszkańców Śląska znajduje zatrudnienie w motoryzacji czy branży chemicznej.