Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Górnicy, którzy pokonali covid chętnie dzielą się osoczem

25.06.2020 23:57 | 19 komentarzy | kb

Leczenie osoczom z krwi osoby, która wyzdrowiała po zakażeniu koronawirusem jest skutecznym sposobem ratowania życia i zdrowia. Górnicy są grupą, która najchętniej dzieli się krwią.  

Górnicy, którzy pokonali covid chętnie dzielą się osoczem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do wszystkich, którzy pokonali koronawirusa, aby zgłaszali się i oddawali krew, której osocze wykorzystuje się w terapii innych chorych. Na ten apel chętnie odpowiadają górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Mam świadomość, że wielu ludzi potrzebuje krwi, a teraz okazuje się, że bardziej potrzebne jest osocze. Cieszę się, że mogę pomóc innym, przecież to nic nie kosztuje - mówi Mirosław Szymura, górnik kopalni Pniówek.

Inny górnik mówi, że świadomość pomocy innym ludziom jest najlepszą nagrodą dla nich.

- Co osiem tygodni oddaję krew. Czuję się po tym lepiej, a jeszcze mam świadomość, że mogę komuś pomóc. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kto z nas, czy też z naszej rodziny, będzie jej potrzebował, więc myślę, że warto dzielić się krwią z innymi - uważa Łukasz Zając z kopalni Jastrzębie-Bzie.

Wśród górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest coraz więcej ozdrowieńców. Przytłaczająca większość z nich zarażenie koronawirusem przechodzi bezobjawowo.

Pobrane od ozdrowieńców osocze podawane jest osobom zakażonym wirusem SARS–CoV–2. Wytwarzane jest z krwi pacjenta, który przebył zakażenie koronawirusem i w jego organizmie wytworzyła się odpowiednią liczbę przeciwciał. Taka osoba, mająca podwójny ujemny wynik testu na koronawirsua, po dwóch tygodniach od ostatniego badania może zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Dawca przechodzi najpierw wstępną kwalifikację, po której umawiany jest na konkretny termin.

 - Kolejna konsultacja z lekarzem jest już bardzo szczegółowa. Co ważne, dawca musi być zdrowy, nie może przyjmować żadnych leków, nie może chorować na tarczycę, nie może być też po transfuzji krwi. Ponadto, powinien poinformować o chorobach współistniejących i przebytych zabiegach operacyjnych - wyjaśnia Beata Wysoczańska–Skroban, kierownik działu dawców i pobierania RCKiK w Raciborzu.