Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

20.11.2019 06:02 | 21 komentarzy | kb

Może to wydawać się zaskakujące, ale Jastrzębska Spółka Węglowa jest jednym z największych producentów soli jadalnej w naszym kraju. Jest ona również eksportowana za granicę.

JSW zarabia na soli
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Sól Dębieńska”, bo o niej mowa, sięga swoimi korzeniami " 1974 roku, kiedy został oddany do ruchu Zakład Odsalania Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach. Sól jest tam wytwarzana w oparciu o solanki uwalniane z górotworu w trakcie prowadzenia robót górniczych w kopalni "Budryk" oraz z solanek gromadzących się w wyrobiskach byłej kopalni "Dębieńsko". Dziś Zakład Odsalania "Dębieńsko" należy do Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej i Rekultywacji, wchodzącego w skład Grupy Kapitałowej JSW.

Proces bazuje na koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), która kładzie nacisk na interesy społeczne i ochronę środowiska naturalnego. Dzięki odzyskiwaniu soli w zakładzie udało się uniknąć odprowadzania do rzeki Bierawki silnie zasolonych wód, odpompowanych z rejonów górniczych, uzyskując jednocześnie wysokiej jakości sól warzoną.

- Troska o środowisko naturalne zawsze była jednym z priorytetów Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a system odsalania chroniący nasze rzeki przed nadmiernym zasoleniem jest jej istotnym elementem - podkreśla Jan Przywara, prezes PGWiR.

Proces warzenia soli oparty jest na koncepcji pochodzącej z USA i Szwecji. To rozwiązanie unikatowe na naszym kontynencie. Dzięki temu powstaje sól warzona o najwyższej jakości. Solanki w pierwszej fazie są oczyszczane przez wieloetapową filtrację. Następnie realizowany jest proces zatężania przy pomocy filtrów odwróconej osmozy (instalacja RO). W tym etapie uzyskuje się dwukrotne zmniejszenie ilości solanki z jednoczesnym podwojeniem stężenia soli. Zatężona solanka poddawana jest procesowi wyparnemu, a następnie krystalizacji i suszeniu (instalacja RCC).

Produkowana sól standardowo zawiera 99,4% NaCl. Stosowany proces technologiczny pozwala zachować w składzie produktu pożądane mikroelementy i minerały, takie jak magnez czy wapń. Stała granulacja i niski poziom wilgotności eliminują konieczność stosowania chemicznych środków antyzbrylających bez wpływu na długość przechowywania produktów. Sól otrzymała atest soli spożywczej, dopuszczonej do obrotu handlowego, wydany przez Państwowy Zakład Higieny oraz Państwowego Inspektora Sanitarnego. W 2018 roku Sól Dębieńska otrzymała Certyfikat jakości i tytuł TOP PRODUKT oraz godło promocyjne Doceń PolskieR.