JSW będzie szukać węgla w lubelskiem
Minister Środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego „Chełm II” w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Koncesja obejmuje złoże na obszarze 96,77 km2 i została udzielona na cztery lata.
- Analizujemy różne możliwości poszerzenia bazy zasobowej, a Lubelskie Zagłębie Węglowe jest jedną z nich. Złoże „Chełm II” może w przyszłości przyczynić się do zwiększenia wartości i potencjału naszej Spółki – wyjaśnia Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Obecny na uroczystości Wicepremier Jacek Sasin podkreślił:
- Budowa kopalni jest oczekiwana przez lokalne społeczności, szczególnie mieszkańców Chełma i Rejowca Fabrycznego, i nie mam żadnej wątpliwości, że wpłynie pozytywnie na gospodarczy rozwój regionu, a tym samym zniweluje wciąż wysokie bezrobocie, zapewniając tysiące, nowych miejsc pracy. Wicepremier uzupełnił, że: „(…) rozwój działalności górniczej w Lubelskim Zagłębiu Węglowym jest zgodny z polskim interesem narodowym, ponieważ przyczynia się do zabezpieczenia krajowego potencjału posiadanych kopalin, a także wpisuje się we wprowadzoną przez rząd PiS strategię zrównoważonego rozwoju -
Koncesja badawcza pozwoli Jastrzębskiej Spółce Węglowej przeprowadzić dodatkowe badania warunków geologiczno-górniczych, a więc zasobności złoża, warunków zalegania, miąższości pokładów, parametrów koksowniczych węgla a także warunków hydrogeologicznych i gazowych pod kątem ewentualnych zagrożeń. Działania te mają posłużyć lepszemu zaprojektowaniu ewentualnej eksploatacji złoża. To ważne z punktu widzenia zabezpieczenia przyszłości Jastrzębskiej Spółki Węglowej – największego w Unii Europejskiej producenta wysokiej jakości węgla koksowego, dla którego właśnie węgiel koksowy stanowi największą wartość jako surowiec niezbędny do produkcji stali.
- Dla firmy surowcowej, takiej jak Jastrzębska Spółka Węglowa, najistotniejsze jest zapewnienie dostępu do zasobów węgla koksowego. JSW zamierza to robić nie tylko poprzez inwestowanie w dostępne już złoża, ale również w udostępnianie nowych złóż i nowych poziomów wydobywczych. Baza zasobowa będzie stale powiększana, zwłaszcza w przypadku węgla koksowego typu 35. Poszukiwanie nowych złóż wpisuje się w strategię rozwoju Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która ma na celu zabezpieczenie wydobycia do 2030 roku - podkreśla Tomasz Śledź, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych.
Na dokładniejsze rozpoznanie złoża JSW ma - zgodnie z decyzją Ministerstwa Środowiska - cztery lata. W tym czasie planowane jest wykonanie pięciu otworów badawczych złoża „Chełm II” w wydzielonym obszarze „Rejowiec”. Dopiero po szczegółowej analizie Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej będzie podejmował ewentualne decyzje dotyczące przyszłości zagospodarowania złoża.
Komentarze
9 komentarzy
Prowadzący te zajebiście udaną imprezę z powrotem do szkoły-najlepiej podstawowej.Przecież tych beblających ludków nie da się słuchać.Poziom zero!!!
Żenujący poziom tej pikiety-beznadziejna frekwencja,beznadziejna treść,beznadziejni prowadzący-kompromitacja Jedności i jej liderów.
Z głosami oddanymi na PiS w najbliższe wybory będzie tak jak z przynależnością związkową w JSW, czyli 120%
Dzisiaj światowy dzień MŁODZIEŻ NA RZECZ OCHRONY KLIMATU,STRAJK KLIMATYCZNY,a p.p Morawiecki w środę przyjeżdża do Bzia i będzie otwierał kopalnie węgla,która jest jeszcze w budowie.Czyli co dobra zmiana, dobrze truje?To nie jest tylko koksujący,a jeśli nawet to huty wypuszczają zanieczyszczenia na Marsa?Chyba to tak nie działa.Morawiecki powiedział niedawno niższe rachunki,ciepły dom,czyste powietrze...hmm!Teraz jeszcze poszukiwania złóż w lubelskim.Miała być elektryczna mobilność, elektryczne samochody,cofnięto tzw.ustawę wiatrakową.A Sasin niech nie pie...li o węglu,bo ma wiedzę o nim jaką kiedyś Francuzi mieli o łyżce i widelcu,a z takim obliczem bliżej mu do filmów Patryka Vegi niż do politykowania.
Będą szukać jak niejaki Grad szukał miejsce na budowę elektrowni atomowej .
Pan Sasin chyba nie ma pojęcia w jakim kraju mieszka. Przecież w państwie pisu, mlekiem i miodem płynącym, nie ma regionu z wysokim bezrobociem.
Przede wszystkim należy na lubelszczyznę od razu wysłać terenowe oddziały zwiadowcze ZZ, ilu potencjalnych mieszkańców lubelszczyzny da się zwerbować. Tłuste koty muszą przeciez jakoś zabezpieczyć swoje 4 litery.
Nikogo nie obchodzą twoje akcje, trzeba było nie kupować to byś teraz nie płakał
Najlepiej, jakby JSW poszukała węgla w Mozambiku. Albo na księżycu. Akcje i tak już pikują w dół, że katastrofa.