Apel poległych w Dniu Sybiraka
17 września, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, jastrzębianie obchodzili Dzień Sybiraka. Główne uroczystości miały miejsce na cmentarzu komunalnym.
Wartę honorową przy symbolicznym grobie poświęconym obrońcom ojczyzny w czasie II wojny światowej oraz Sybirakom i pomordowanym w Katyniu i łagrach sowieckich pełnili między innymi żołnierze 34 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, harcerze, policjanci i funkcjonariusze straży granicznej.
Ważnym punktem programu była minuta ciszy za poległych i zmarłych w II wojnie światowej oraz apel poległych. Następnie kompania oddała salwę honorową.
Kwiaty i znicze przed symbolicznym grobem złożyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, zakładów pracy oraz kombatanci i członkowie Związku Sybiraków.
W drugiej części uroczystości, która odbyła się w Domu Zdrojowym, prezes Związku Sybiraków - Koła w Jastrzębiu-Zdroju, Ryszard Czernecki, dokonał dekoracji sztandaru 34 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu Odznaką Honorową Sybiraka. Odznaczenie otrzymała również Wojskowa Komenda Uzupełnień w Rybniku oraz osoby szczególnie zasłużone dla Koła Jastrzębie-Zdrój.
Komentarze
3 komentarze
do Gość Dziś o 6:21
Jak będziesz słuchał ruskich to daleko zajdziesz. Oni od dziesięcioleci powtarzają te same bajki. Za komuny w szkołach też to wciskali, albo przemilczali tę datę
Będą taką ciemnotę wciskać zawsze, bo musieliby się przyznać do tego, że w 39' razem z Hitlerem rozpoczęli II WŚ
Można jeszcze mówić, że w 1942 ewakuowano Polaków z Syberii do Iranu, czy obowiązuje złotowłose embargo?
Irańczycy Polaków pamiętają.
Dzisiaj w radio słyszałem, że według Rosjan to wcale nie była żadna agresja, tylko wyzwolenie ziem, okupowanych przez Polskę. To ja już nic z tego nie rozumiem. Kto zatem robi m iwode z mózgu? Kto ma rację?