środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Górnictwo najniebezpieczniejszym zawodem

10.09.2019 07:04 | 15 komentarzy | kb

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że najwięcej wypadków przy pracy odnotowano w górnictwie. Wynika z tego, że górnictwo jest najniebezpieczniejszym zawodem. Większość wypadków spowodowana jest błędem pracownika.

Górnictwo najniebezpieczniejszym zawodem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny w I kwartale 2019 r. miało miejsce prawie 16 tys. wypadków przy pracy, o 100 mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Nieznacznie spadł ogólny wskaźnik wypadkowości. Zmniejszyła się natomiast liczba poszkodowanych w wypadkach ciężkich (o 29,3 proc.) oraz w wypadkach z innym skutkiem (o 0,5 proc.).

Według GUS w I kwartale 2019 r. na każdy milion osób pracujących przypadły dwie ofiary śmiertelne. W porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. liczba wypadków śmiertelnych nie uległa zmianie – 32 osoby poniosły śmierć w wyniku wypadku przy pracy. Poszkodowani to przede wszystkim pracownicy fizyczni z sektorów: budownictwa (7), transportu i gospodarki magazynowej (6), przetwórstwa przemysłowego (5), dostawy wody; gospodarowania ściekami i odpadami; rekultywacji (4), górnictwa i wydobywania (4).

W podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości wystąpił w górnictwie i wydobywaniu (3,22), dostawie wody, gospodarce ściekami i odpadami rekultywacji (2,66), opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (1,97). Natomiast najbezpieczniej było w branży informacji i komunikacji, gdzie współczynnik wypadkowości wyniósł 0,24 oraz w pozostałej działalności usługowej i działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, gdzie wyniósł 0,30.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy? Zgodnie z najnowszym raportem GUS kontakt z prądem elektrycznym, temperaturą, niebezpiecznymi substancjami i preparatami chemicznymi spowodowały niecałe 5 proc. wszystkich wydarzeń powodujących uraz. Najwięcej pracowników zostało poszkodowanych w wyniku zderzenia z lub uderzenia w nieruchomy obiekt (35 proc.), uderzenia przez obiekt w ruchu (20 proc.), czy też kontakt z przedmiotem ostrym, szorstkim, chropowatym (17 proc.). Ponadto w 60 proc. wypadków ich przyczyną jest nieprawidłowe zachowanie pracownika.