Niedziela, 6 października 2024

imieniny: Artura, Brunona, Fryderyki

RSS

09.09.2019 08:43 | 18 komentarzy | kb

Jastrzębska Spółka Węglowa prowadzi inwestycje, które mają jej zapewnić funkcjonowanie na kolejne lata. Najważniejszą jest budowa kopalni Bzie-Dębina, ale nie tylko.

JSW wyda dużo pieniędzy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dostęp do nowych pokładów węgla to ważna kwestia w przypadku utrzymania zdolności wydobywczych przez spółki węglowe. Kopalnie muszą sięgać po surowiec coraz głębiej. Tak również dzieje się w przypadku zakładów JSW. Nakłady inwestycyjne tylko w tym roku mogą wynieść nawet 2 mld zł.

W kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie trwa obecnie budowa poziomu 1080, która jest zaawansowana w 64 proc. Kolejną inwestycją, która właśnie się rozpoczęła, jest budowa poziomu 1120 (stopień zaawansowania 6-7 proc.).

Jeśli chodzi o kopalnię Budryk, to budowa poziomu 1290, najgłębszego w polskim górnictwie węglowym, jest zaawansowana w 84 proc. Artur Dyczko, wiceprezes JSW ds. strategii i rozwoju, zaznaczył również, że jesienią w Budryku ma zostać uruchomiona ściana „gigant”.

- Ta największa i najnowocześniejsza ściana, wyposażona w najnowocześniejszy kompleks, powinna być uruchomiona w listopadzie. To jest ta ściana „gigant”, powyżej 3,5 m węgla koksującego w pokładzie 405/1. Chcemy zgrać jej uruchomienie z zakończeniem kluczowego, ostatniego etapu modernizacji zakładu przeróbczego. Cieszę się, że te inwestycje wystartują wtedy, kiedy my tego najbardziej potrzebujemy – powiedział Dyczko, dla portalu http:nettg.pl

W kopalni Knurów-Szczygłowice kluczową inwestycją jest budowa poziomu 1050. Natomiast w kopalni Pniówek budowa poziomu 1000, która jest zaawansowana w 48 proc. Inwestycja na Pniówku jest związana z pogłębieniem dwóch szybów – szybu III i IV. - Korzystając z tego, że przejęliśmy Przedsiębiorstwo Budowy Szybów, chcemy zintensyfikować te prace. Zakładam, że PBSz będzie miał u nas dwie nogi – jedną właśnie na Pniówku, a drugą przy budowanej kopalni Bzie-Dębina – podkreślił wiceprezes JSW ds. strategii i rozwoju.

Równolegle ze zwiększaniem dostępu do nowych pokładów węgla JSW również modernizuje i rozbudowuje zakłady przeróbcze. W ruchach Knurów i Szczygłowice ten proces właśnie się zakończył, a obecnie trwają odbiory, które mają się zakończyć w Szczygłowicach w styczniu oraz w Knurowie w maju przyszłego roku.