Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Dlaczego przerwano remont szkoły?

15.07.2019 00:53 | 44 komentarze | kb

Ostatnio szkolnictwo specjalne stało się gorącym tematem w naszym mieście. Podczas jednej z sesji Rady Miasta zarzucono prezydent Annie Hetman, że nie dba należycie o tę ważną sferę, a nawet ją zaniedbuje. Wskazano na długo ciągnący się remont Zespołu Szkół nr 9 oraz kolejną przeprowadzkę Przedszkola Specjalnego. Co jest powodem tego, że ten rodzaj szkolnictwa boryka się z problemami i w jaki sposób miasto widzi sposób ich rozwiązania?

Dlaczego przerwano remont szkoły?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

ZS nr 9 i przerwany remont

Remont Zespołu Szkół nr 9 napotkał trudności. Każdy mieszkaniec przejeżdżając ul. 11 Listopada widzi wstrzymane prace budowlane w tej szkole – niekompletne, rozkopane wejście główne. Magistrat planował modernizację tego budynku od przebudowy klatki schodowej i zainstalowania windy dla niepełnosprawnych. W dalszej kolejności miała być nowa sala gimnastyczna. Co się stało, że prace zostały wstrzymane?

- Podczas prac remontowych stwierdzono, że fundamenty budynku są w tak złym stanie, że nie można dalej przeprowadzać remontu. Gdybyśmy dalej ingerowali w ten budynek, prowadzili przebudowę, wówczas konstrukcja mogłaby się zawalić. W takim stanie technicznym szkoły nie da się nic więcej zrobić - mówi prezydent Anna Hetman.

Jak więc władze miasta widzą dalsze działanie tej placówki, skoro nie może dalej funkcjonować w dotychczasowej siedzibie?

- Niedługo zacznie się remont nieczynnej szkoły przy ul. Kaszubskiej 7. Jest on przeznaczony dla uczniów SP 17 i SP 18, który na czas termomodernizacji swoich szkół będą potrzebowali miejsca do nauki.  Po zakończeniu tych prac budynek przy ul. Kaszubskiej zostanie przekazany właśnie dla Zespołu Szkół nr 9 oraz Przedszkola Specjalnego, mieszczącego się w dawnej siedzibie AGH przy ul. 1 Maja. Przeniesienie tych placówek do nowej siedziby może nastąpić w czasie ok. 2-3 lat - wyjaśnia prezydent.

Co z Przedszkolem Specjalnym?

Pewne kontrowersje wzbudza zamiar kolejnych przenosin Przedszkola Specjalnego. Wcześniej mieściło się ono w budynku Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci, później znalazło nową siedzibę właśnie w budynku wykorzystywanym wcześniej przez Oddział Zamiejscowy Akademii Górniczo-Hutniczej. Część rodziców dzieci nie rozumie decyzji o kolejnej przeprowadzce i wolałaby zostać w dzielnicy Zdrój, w sąsiedztwie parku.

Prezydent Anna Hetman wyjaśnia, ze od początku wszyscy wiedzieli, że siedziba przedszkola przy ul. 1 Maja jest tymczasowa. Tłumaczy, że nie jest możliwe dalsze funkcjonowanie placówki w tym miejscu ze względu na to że konserwator nie zgodzi się na tak głębokie zmiany jakie wymagają przepisy dotyczące placówek specjalnych przedszkolnych.

- Dlatego właśnie mamy zamiar przenieść Przedszkole Specjalne do budynku przy ul. Kaszubskiej. Jest tam miejsce na funkcjonowanie i szkoły, i przedszkola. Obydwie placówki nie będą sobie przeszkadzać, bo zostaną od siebie oddzielone. Każda z nich oprócz odpowiednio przygotowanych sal otrzyma dostęp do terenu zielonego - placu zabaw przystosowanego dla wychowanków. Wszelkie wymogi związane z opieką nad dziećmi ze specjalnymi wymaganiami zostaną spełnione. Otrzymają oni placówki na miarę XXI wieku, na które zasługują - deklaruje prezydent.

Przeniesienie ZS nr 9 i Przedszkola Specjalnego do siedziby przy ul. Kaszubskiej będzie możliwe za ok. 2-3 lata.

Powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy dla dorosłych

Anna Hetman zapewnia, że miasto ma spójną koncepcję szkolnictwa specjalnego na każdym poziomie. W nowoczesnym budynku przy ul. Szkolnej 5 znajduje się Szkoła Podstawowa nr 23. Przy ul. Kaszubskiej podobnie nowoczesną siedzibę ma otrzymać Zespół Szkół nr 9 oraz Przedszkole Specjalne. Nie zapomina się również o osobach dorosłych, które po ukończeniu szkoły nie mają możliwości ciekawego zagospodarowania wolnego czasu i rodzice muszą sprawować nad nimi nieprzerwaną opiekę.

- Właśnie z myślą o takich osobach stworzymy Środowiskowy Dom Samopomocy. Przeznaczony będzie dla osób, które z powodu choroby psychicznej lub niepełnosprawności intelektualnej mają poważne trudności, zwłaszcza w kształtowaniu właściwych relacji z otoczeniem. Pobyt w tego typu ośrodku umożliwi uczestnikom rozwój umiejętności niezbędnych do samodzielnego, aktywnego życia - mówi prezydent.

ŚDS  wypełni  lukę w zakresie wsparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi, jak również tych, którzy z racji swojej niepełnosprawności intelektualnej, fizycznej lub sprzężonej po zakończeniu edukacji pozostają w domach. Będzie to ośrodek wsparcia Typu AB dla osób przewlekle psychicznie chorych oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Dysponować będzie 60 miejscami. Miasto pozyskało na ten cel 1,2 mln zł, które pochodzą z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Opieka nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, które potrzebują specjalnej troski nie tylko rodziców, ale również władz miasta nie może być przypadkowa, realizowana na zasadzie zaspokajania doraźnych potrzeb. Trzeba pamiętać, że samorząd powinien zapewnić odpowiednią opiekę nad takimi osobami na każdym poziomie od przedszkolaka, po dorosłość. Taką właśnie próbą realizacji tego niełatwego zadania jest koncepcja szkolnictwa specjalnego, jaką magistrat realizuje w tej kadencji.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik