Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Jastrzębianie ruszają w Himalaje - szczyt Nun 7135 m n.p.m.

03.07.2019 10:58 | 23 komentarze | kb

Już w czwartek członkowie Jastrzębskiego Klubu Wysokogórskiego wyruszają w Himalaje. Tym razem ich celem będzie szczyt NUN o wysokości 7135 m n.p.m., położony w rejonie Jammu i Kashmiru.

Jastrzębianie ruszają w Himalaje - szczyt Nun 7135 m n.p.m.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

We wtorek w jastrzębskim magistracie odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydent Anny Hetman, na której przybliżono szczegóły wyprawy. Miasto wspiera finansowo ekspedycję i obejmuje ją swoim patronatem.

- Przygotowania do wyprawy trwały 2 lata., nieco intensywniejsze przez rok. Nun to nie jest łatwa góra. Czekają na nas pionowe, lodowe ściany. Trudy wspinaczki w ekstremalnych warunkach. Najbardziej czego się obawiamy to pogoda. Jej nagłe załamanie może zniweczyć wszelkie plany. Do góry podchodzimy z pokorą i nie zamierzamy ryzykować - mówił Marian Hudek zdobywca Mount Everest oraz Korony Ziemi.

Jak mówią alpiniści, lipcowa wyprawa wymaga od nich dobrej kondycji fizycznej, ale też odpowiedniej wytrzymałości psychicznej. Wszystko bowiem zaczyna się w głowie i ma wpływ na późniejszy przebieg wyprawy. Nun to góra mało uczęszczana. Trudna. Z widokami tak pięknymi, że - zdaniem jastrzębian - trudnymi do opisania.

Za organizacyjną stronę wyprawy odpowiada Piotr Lilla.

- O 10.40 wylatujemy do Dehli. Trzeba załatwić sporo spraw formalnych, odebrać pozwolenia na tych dwóch górach. Następnego dnia ruszamy na ponad 6 tysięczny szczyt Stok Kangri. To góra prosta techniczna, jedyną trudnością będzie wysokość. Tam planujemy aklimatyzację, zajmie nam ona 5 dni. Następny etap to główny cel naszej wyprawy - góra Nun o wysokości 7135 m n.p.m. Tam spędzimy 12, 14 dni, łącznie z dojazdem. Dojdziemy do bazy na wysokości 4,5 tysiąca metrów, następnie obóz pierwszy na 5,5 tysiąca, obóz drugi 6 tysięcy. Obóz trzeci 6,5 tysiąca, w końcu atak na szczyt. Powinniśmy zdobyć go około 22 lipca - mówi kierownik wyprawy.

Po zdobyciu szczytu alpiniści mają zatknąć na nim flagę Jastrzębia-Zdroju.

Miasto Jastrzębie-Zdrój wspiera finansowo wyprawę, przekazując na jej cel środki finansowe. Kosz ekspedycji to ok. 14-15 tys. zł na osobę.

- Wspieramy pasje naszych mieszkańców. Jastrzębski Klub Wysokogórski od lat rozsławia nasze miasto na najwyższych szczytach górskich, dlatego z wielką przyjemnością dołączyliśmy do podmiotów, które przyczyniają się do realizacji tej wyprawy. Na bieżąco będziemy śledzić trasę naszych zdobywców i informować mieszkańców o jej przebiegu - deklaruje prezydent Anna Hetman.