Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

W ZS nr 2 o powstaniach śląskich

29.05.2019 03:09 | 10 komentarzy | kb

We wtorek w Zespole Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego ogłoszono wyniki konkursu na temat powstań śląskich. Była to okazja do przypomnienia wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu. I tak wtedy, dzisiaj - budzą wiele kontrowersji. 

W ZS nr 2 o powstaniach śląskich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Konkurs został ogłoszony w dwóch kategoriach dla szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.  Uczniowie podstawówek wykonywali pracę plastyczną, tzw. labbooka o  tematyce powstań śląskich, natomiast ich starsi koledzy zajmowali się postacią Wojciecha Korfantego - dyktatora III Powstania Śląskiego.

Klasyfikacja konkursowa

Szkoły podstawowe:

I miejsce - Marcelina Sieńko, SP nr 18 w Jastrzębiu-Zdroju,

I miejsce - Liliana Urbaś, SP nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju,

Wyróżnienie - Jesica Woźniak, SP nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju.

Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce – Wiktoria Dziedzińska, Zespół Szkół Nr 2 im. W. Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.

Na zakończenie wysłuchano wykładu Jarosława Mrożkiewicza, nauczyciela Zespołu Szkół Handlowych, którego bohaterami byli bracia Witczakowie, uczestnicy powstań śląskich. W tym kontekście historycznym nie mogło zabraknąć postaci Wojciecha Korfantego, dyktatora III Powstania Śląskiego.

Wydarzenia z lat 1919-1921 wywołują dyskusję na ich temat. Z jednej strony są przedstawiane, jako walka polsko-niemiecka o przynależność państwową Górnego Śląska, z drugiej - jako bratobójczy konflikt Ślązaków, którzy zamieszkiwali te tereny od wieków. Obydwa spojrzenia na wydarzenia sprzed 100 lat znajdują swoich zwolenników i odzwierciedlenie w literaturze przedmiotu. Inną kwestią, poruszoną w czasie wykładu był konflikt na linii bracia Witczakowie - Wojciech Korfanty. Również na ten problem istnieją zróżnicowane poglądy, mówiące m.in. o podważaniu decyzji przywódcy III Powstania Śląskiego i podejmowaniu działań na własną rękę.

Mimo sporów i różnego spojrzenia na rozwiązanie kwestii śląskiej przez głównych uczestników tamtych wydarzeń, nie ulega wątpliwości, że odcisnęły one swoje piętno na historii Polski oraz naszego regionu. Długo jeszcze budzić będą spory i liczne kontrowersje, ponieważ nie ma jedynej obowiązującej ich interpretacji.
 

Organizatorem wykladu jest Stowarzyszenie "Z Korfantym w przyszlosc...". Projekt wspófinansowany ze środków Urzedu Miasta Jastrzębie-Zdrój.