Sobota, 21 grudnia 2024

imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława

RSS

Praca w górnictwie ciągle niebezpieczna

23.05.2019 00:45 | 11 komentarzy | kb

Wyższy Urząd Górniczy opublikował dane dotyczące wypadków, jakie wydarzyły się w 2018 roku w polskich kopalniach.  Praca w kopalniach ciągle zalicza się do najbardziej niebezpiecznych.

Praca w górnictwie ciągle niebezpieczna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W 2018 roku w górnictwie miało miejsce 2117 wypadków ogółem, w tym 21 wypadków śmiertelnych i 15 wypadków ciężkich. Odnotowano 432 wypadki z udziałem pracowników podmiotów wykonujących w zakresie swej działalności zawodowej czynności powierzone im w ruchu zakładu górniczego albo zakładu, tj. o 8,9 proc. mniej niż? w 2017 r. W kopalniach węgla kamiennego miało miejsce 314 wypadków z udziałem pracowników podmiotów wykonujących w zakresie swej działalności czynności powierzone im w ruchu zakładu górniczego. Było to o 52 (14,2 proc.) wypadki mniej niż? w 2017 roku. 

Główne przyczyny wypadków ogółem w 2018 roku w całym górnictwie to: potkniecie, poślizgniecie lub przewrócenie się? osób (29,7 proc.),  spadnięcie, stoczenie, osunięcie się? mas i brył skalnych oraz opad skał ze stropu i ociosów (19,8 proc.),  uderzenie się? narzędziami pracy oraz o inne przedmioty (14,2 proc.),  upadek, stoczenie lub obsunięcie się? przedmiotów lub materiałów (11,5 proc.) 

W 2018 roku w polskim górnictwie nastąpił wzrost liczby wypadków s?miertelnych (z 15 do 21 wypadków) i ciężkich (z 14 do 15 wypadków), w porównaniu do 2017 roku. 

Wśród przyczyn wypadków śmiertelnych i ciężkich w 2018 roku w całym górnictwie należy wymienić: tąpnięcia; wykonywanie prac przy przenośnikach będących w ruchu; oberwanie się? skał ze stropu i ociosu; przebywanie w zasięgu pracy maszyn i urządzeń?; uderzenie przez urządzenia transportu poziomego; uderzenie sie? o elementy wyposażenia urządzeń? transportu pionowego; spadnięcie, stoczenie i obsunięcie się? mas i brył skalnych; zawał; tąpnięcie; uderzenie metalowymi odłamkami wyrzuconym w następstwie detonacji niewybuchu.  

Wśród przyczyn należy ponadto wymienić: niewłaściwe wykorzystanie maszyn oraz eksploatacja maszyn niezgodnie z dokumentacja? techniczno- ruchowa?; uderzenie pokrywa? zasuwy wyrzucona? wskutek nagłego wypływu sprężonego powietrza; potknięcie, poślizgniecie lub przewrócenie sie? osób; uderzenie narzędziami pracy; upadek, stoczenie lub obsunięcie sie? przedmiotów lub materiałów; nieużywanie środków ochrony indywidualnej; niewłaściwa organizacja pracy; ryzykowne zachowania pracowników; wykonywanie prac pod wpływem alkoholu.