Sobota, 13 lipca 2024

imieniny: Irwina, Margarety, Sary

RSS

25.04.2019 10:26 | 12 komentarzy | kb

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego wyruszyli do najdalej na zachodzie Europy kontynentalnej  położonego kraju - Portugalii. Zdobywali tam doświadczenie zawodowe, doskonalili umiejętności językowe oraz poznawali kulturę kraju. Tak wygląda nauka w nowoczesnym wydaniu.

Z Jastrzębia na koniec Europy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali uczniowie klas ekonomicznych, logistycznych, hotelarskich oraz gastronomicznych. Działania projektowe rozpoczęły się już we wrześniu, kiedy to młodzież miała okazję uczestniczyć w zorganizowanych przez szkołę zajęciach przygotowawczych, kładąc szczególny nacisk na doskonalenie komunikacji w języku angielskim.

Podczas trwania stażu młodzi ekonomiści uczestniczyli w zajęciach w firmie szkoleniowej, gdzie poznali między innymi system opodatkowania i wynagradzania pracowników w Portugalii, tworzyli dokumentację handlową oraz foldery reklamowe nowo wprowadzanych na rynek produktów. Pozostałe grupy uczniów zdobywały doświadczenie w rzeczywistych warunkach pracy: w firmach, hotelach i restauracjach. Uczniowie klasy logistycznej wykonywali czynności magazynowe, takie jak np. inwentaryzacja towarów, sortowanie i kompletowanie zamówień oraz przygotowywanie ich do wysyłki. Młodzież klas hotelarskich poznała styl oraz standardy pracy w lizbońskich hotelach. Z kolei gastronomowie Korfantego mieli okazję poznać ciekawe, związane z kuchnią śródziemnomorską, typowe potrawy portugalskie. Ze względu na kosmopolityczny charakter miasta młodzi kucharze doskonali również umiejętności sporządzania potraw europejskich.

Wyjazd był również okazją do przełamywania barier w komunikowaniu się w języku obcym. Konieczne było nie tylko posługiwanie się językiem angielskim w życiu codziennym, ale również komunikowanie się z pracownikami firmy w celu omówienia wykonywanych zadań na stanowisku pracy. Praca w zespole, elastyczność w działaniu, wykazanie się samodzielnością i odpowiedzialnością to również wartość dodana projektu.

A po pracy? 40-osobowa grupa stażystów poznała piękne miejsca Lizbony, miała okazję poczuć magię tego miasta. Firma partnerska (Casa da Educação - Sapere Aude) zorganizowała również weekendowy program kulturowy, w czasie którego uczniowie zwiedzili: Cabo da Roca – najdalej wysunięty na zachód punkt stałego lądu Europy, Sintrę wraz Quinta da Regaleira – rezydencją oraz parkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Guincho Beach oraz Nazare Beach, Boco do Infermo - nadmorskie klify, Sanktuarium w Fatimie oraz Obidos Village.

Stażyści otrzymali Certyfikat od firmy pośredniczącej oraz firm przyjmujących młodzież na praktykę zawodową. Wkrótce praktykanci otrzymają dokument Europass Mobilność, który potwierdzi zdobyte umiejętności zawodowe, językowe oraz nabyte kompetencje społeczne.

Projekt współfinansowany jest  w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

 

ZS NR 2