Na grobach bohaterów
W Dniu Wszystkich Świętych Polacy tradycyjnie odwiedzają groby swoich bliskich. Pamiętają też o tych, którzy swoje życie złożyli w ofierze na ołtarzu Ojczyzny.
Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. Henryka Sławika, co roku odwiedza cmentarz przy parafii Wszystkich Świętych. Znajdują się tam groby szeroczan, którzy zginęli podczas I wojny światowej w latach 1914-1918 oraz w trzecim powstaniu śląskim w 1921 r. W ten sposób uczniowie poznają historię swojej najbliższej okolicy, która wpisuje się w historię Polski.
- Wydarzenia sprzed 100 czy nawet więcej lat stają się bliższe młodzieży, jeżeli uświadomi ona sobie, że działy się nie gdzieś daleko, ale tutaj, w miejscu ich zamieszkania. Często świadczą o tym mogiły żołnierskie. Warto je odwiedzać, uczyć młodych ludzi szacunku i pamięci o ludziach, dzięki którym możemy żyć teraz w wolnej Ojczyźnie. To taka historia bez tablicy i dziennika z ocenami - mówi nauczyciel historii w SP nr 18.
***
Warto pamiętać, że Śląsk stał się częścią II Rzeczpospolitej, nie w 1918 r., ale po trzech powstaniach śląskich 1919-1921. Jastrzębie weszło w skład Polski w 1922 r., kiedy to w dniu 4 lipca tego roku Wojsko Polskie zajęło te tereny, wchodząc w granice Jastrzębia od strony Bzia.
Tekst: SP 18
Komentarze
6 komentarzy
No i fajnie.
Jeszcze należy odbrązowić fałszywy, wąsaty autorytet (selmana) i w ostatnich klasach szkół ponadpodstawowych wprowadzić lekturę "Myśli nowoczesnego Polaka", aby gawiedź wiedziała co to znaczy być Polakiem.
Cześć i chwała bohaterom. Wspaniałe dzieciaki i super incjatywa!!!
Do gość z 11:57 nigdy dość dobrych przykładów. Brawo młodzież!
Chyba większość szkół odwiedza cmentarze z okazji Wszystkich Świętych. I nie tylko z tej okazji. Trudno,żeby każda szkoła chwaliła się tym na portalach internetowych.
Brawa dla uczniów SP18 i ich nauczycielki! O mogily bohaterow na cmentarzu na Gornym i inne miejsca pamięci (nie tylko w Jastrzębiu) stale, od lat, dba takze młodzież z ZS2 i ZS6.
Tak należy uczyć patriotyzmu. Brawo!