JSW: Powstają Leśne Gospodarstwa Węglowe
Jastrzębska Spółka Węglowa nabyła jednostki dwutlenku węgla w pierwszej aukcji zorganizowanej przez Lasy Państwowe. W uzgodnieniu z Nadleśnictwem Kobiór, wsparcie finansowe zostało przeznaczone na modernizację ścieżki edukacyjnej w Rezerwacie Żubrowisko w Jankowicach Pszczyńskich.
Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW) to pionierskie przedsięwzięcie Lasów Państwowych, którego celem jest zwiększenia ilości dwutlenku węgla pochłanianego przez ekosystemy leśne, a zarazem zmniejszenie emisji tego gazu z obszarów podmokłych.
Lasy to naturalny pochłaniacz CO2, odpowiedzialnego w istotnej części za efekt cieplarniany. Leśne Gospodarstwa Węglowe mogą stać się narzędziem w realizacji polityki klimatycznej, nieograniczającej możliwości rozwoju gospodarczego. W aukcji wzięło udział wiele spółek i instytucji, między innymi: KGHM Polska Miedź, Budimex, Energa, PKN ORLEN, PGNiG oraz Grupa LOTOS. Przychody z licytacji zostaną przez Lasy Państwowe w całości przeznaczone na cele wskazane przez poszczególnych nabywców, związane z realizacją inicjatyw w zakresie ochrony przyrody.
Jastrzębska Spółka Węglowa zakupiła dziesięć tysięcy jednostek za kwotę stu tysięcy złotych. W ramach projektu, w którym Spółka chce uczestniczyć - w rezerwacie przyrody Żubrowisko -wykonane zostaną tablice edukacyjne, zarówno kierunkowe jak i ostrzegawcze, powstanie tunel edukacyjny, a altana parkingowa będzie zaadaptowana na szkołę leśną. Wartość całego projektu to ponad pół miliona złotych.
- Cieszy nas, że Jastrzębska Spółka Węglowa może uczestniczyć w tym pionierskim projekcie, a udzielone finansowe wsparcie przyczyni się do poprawy jakości środowiska naturalnego, w którym żyjemy oraz umożliwi wsparcie lokalnych inicjatyw w zakresie ochrony przyrody - powiedział Jerzy Majchrzak, dyrektor biura ochrony środowiska i szkód górniczych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, który odebrał certyfikat nabycia Jednostek Dwutlenku Węgla podczas otwarcia Targów POL-ECO System w Poznaniu.
Jastrzębska Spółka Węglowa jest firmą odpowiedzialną społecznie i przyjazną środowisku. Chętnie wspiera wszelkie inicjatywy ekologiczne oraz podejmuje różne działania związane z poszanowaniem zasobów naturalnych. Dlatego aukcja Jednostek Dwutlenku Węgla, która ma na celu wspieranie lokalnych inicjatyw doskonale wpisuje się w politykę społecznej odpowiedzialności biznesu JSW.
Komentarze
9 komentarzy
To na terenie Jastrzębia nie ms lasów i podobnych inicjatyw?Zaś kasę płynie poza granice miasta.
Jedyny przyjazny Żubr dla górnika to ten w puszce. Drenowanie spółki cdn.
To niech JSW dopłaca ludziom do wymiany pieców i ocieplania budynków jednorodzinnych. W końcu to przez węgiel my teraz podatnicy będziemy płacić wiecej za energie elektryczną. Bo to z powodu palenia węglem w piecach, który powoduje smog!
Czyli mój były pracodawca ma już macki w UM teraz drenuje JSW. To się nazywa rodzinny interes. A może inna nazwa? Rodzinne zł...?
Tego miliarda dawno już nie ma na co Ty liczysz te zyski to tylko cyferki na papierze pieniędzy już dawno nie ma.
Ponad miliard zysku, ale biorą kredyt na inwestycje w koksowni. Jednocześnie marnują pieniądze na potęgę na głupawe pomysły. Elektryczne samochody, drony, a łopat brakuje.
To jakis absurd jest.
Przeciez ten las stoi tam gdzie stal. Po wydaniu pieniedzy przez JSW, pochlanianie CO2 nie zmieni sie.
" i przyjazną środowisku"
No bez przesady. Dokonuje dewastacji obszarow przez szkody gornicze, zanieczyszcza wode i powietrze , powoduje zanikanie wod podziemnych, powoduje skazenie promieniotworcze.
JSW chętnie wspiera inicjatywy pozwalające zarobić krewnym królika.
Jednostka CO2 to dopiero jest przekręt , mogliby nabyć więcej tych jednostek aby urzędasy w biurowcach mogły zwiększyć wydzielanie CO2 w stołki.