Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Fascynujące Indiochiny: Odkryj Wietnam i Kambodżo

25.10.2018 19:12 | 0 komentarzy | dam

Kultura Azji południowo-wschodniej to zbiór prawdziwych perełek dla każdego, kto choć raz posmakował jej w przeszłości. Bajeczne widoki, zapierające dech w piersiach jeziora i góry, a do tego niezwykle oryginalna kuchnia obfitująca w zaskakujące składniki. W imieniu Sunsara.pl zapraszamy Cię do odkrycia egzotycznych ciekawostek o Perłach Indochin oraz wyprawy do Wietnamu i Kambodży.

Fascynujące Indiochiny: Odkryj Wietnam i Kambodżo
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Francuskie wpływy

Na bogactwo kultury regionu przez wieki miało wpływ wiele czynników, kultur i krajów. Wśród nich, jednym z tych ważniejszych, jest Francja, która kolonizowała tereny azjatyckie. Francja miała wkład w wiele aspektów funkcjonowania tego regionu – w tym, oczywiście, w kuchnię. Między innymi dlatego dziś kuchnia ta uważana jest za jedną z najsmaczniejszych, kolorowych i oryginalnych – łączy w sobie dzikość Azji i wykwintność Francji. Francję wyczuć można między innymi w obecności pomidorów, szparagów, kawy czy win, a także w cieście z serowym nadzieniem, wykonywanym techniką przejętą od Francuzów.

Również w budownictwie można łatwo wyłapać francuską rękę – przykładem jest XVIII-wieczna Katedrę Notre Dame w Sajgonie. Do dziś w Wietnamie można spotkać takie miejsca jak Dzielnica Francuska w Hanoi, od której z resztą warto rozpocząć naszą wyprawę w głąb Azji. W niedalekiej odległości od Dzielnicy Francuskiej leży słynna Świątynia Literatury, a także wspaniałe pagody, czyli wielokondygnacyjne wieże, między innymi Tran Quoc czy Pagoda Jednej Kolumny, której budowę w 1049 zlecił sam cesarz.

Egzotyczna kuchnia Wietnamu

W Wietnamskich restauracjach, oprócz francuskich smaków,  łatwo również wyczuć wpływy kuchni chińskiej. Czujny smakosz szybko znajdzie jednak oryginalne zmiany – na przykład zastępowanie sosu sojowego sosem… rybnym. Do klasyków, których nie można sobie w Wietnamie odmówić, należą między innymi zupa Ph? (która równie dobrze sprawdzi się jako obiad, jak śniadanie czy kolacja) naleśniki Bánh xèo czy placek bánh chung, który w kuchni pojawia się zazwyczaj w okolicy Nowego Roku.

Dobrze zaplanowana wyprawa po Wietnamie powinna obejmować kolację z miejscowymi gospodarzami. Potrafią doskonale wprowadzić w niezwykły klimat tradycyjnej kuchni w ciągu jednego wieczoru!

Pomniki Krajobrazowe

Z Hanoi warto udać się w kierunku Zatoki Ha Long, obfitującej w niezwykłe widoki. Od 1994 roku jest wpisana na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO nie bez powodu; nazywa się ją też Pomnikiem Krajobrazowym. Zatoka ta pozwala na swobodne rejsy statkami wycieczkowymi, na których pokładzie można przepłynąć się w kierunku jaskini Sung Sot,  Wyspy Kokosowej albo  wysepki Ti Top. Zwiedzanie to nie jedyna zaleta takiej formy transportu: na pokładach statków odbywają się prezentacje kulinarne, a emocje towarzyszące oszałamiającej Azji można ukoić w SPA. Podczas przystanków na wyspach warto odwiedzić punkty widokowe i czerpać z bogactwa kuchni.

Pociągiem przez Azję

Pociąg z kuszetką to wciąż niezastąpiona forma transportu na większe odległości i wspaniałe widoki w jednym. Pociągiem można podróżować z Hanoi do Lao Cai, miasta leżącego tuż przy granicy z Chinami. Miasto pozwala na kontynuowanie wyprawy na przykład w kierunku Sapy, gdzie turystom w zwiedzaniu towarzyszą lokalni przewodnicy, którzy wprowadzają w tradycje mniejszości takie jak Czerwone Dzao. Red Dao wyróżniają się niesamowitymi strojami, a kobiety przykładają bardzo dużą wagę do włosów – są imponująco długie i lśniące. Biorąc z nich przykład, warto zanurzyć się we wspaniałej kąpieli ziołowej. Przygodę z Lao Cai można zamknąć zaopatrzeniem się w lokalne specjały lub masażem w SPA.

Zabytkowe Hoi An

 Kolejnym wyjątkowym miastem, wpisanym z resztą do rejestru zabytków UNESCO, jest  Hoi An – położone w środkowym Wietnamie. Dostać się tam można samolotem, co znacznie skróci czas podróży. Miasto od wieków tętni życiem między innymi ze względu na port, w którym handlowali kupcy z Chin, Japonii i Europy; dziedzictwo tego miejsca nie pozwala przejść koło Hoi An obojętnie. W mieście zwiedzać można wspaniałe zabytki (np. 400-letni japoński kryty most czy pagodę Phuc Kien – nieco młodszą od Pagody Jednej Kolumny, ale wspaniale udekorowaną od zewnątrz i wewnątrz). Przy rzece można zaopatrzyć się w pamiątki na targu.

Kolejnym egzotycznym punktem na mapie Hoi An są ruiny sanktuarium religijnego My Son, które przetrwały od ponad 15 wieków. Ruiny leżą między widowiskowymi pasmami gór i porośniętymi dżunglą wzgórzami..

Piękna stolica Wietnamu i „pachnąca rzeka”

Hue to historyczna stolica Wietnamu, która leży nad rzeką Perfumową – to kolejny niezwykły punkt dla turysty. Miejscowi często kąpią się i piorą ubrania w rzece, co jest niezwykłym widokiem dla przyjezdnych. W samym Hue zwiedzić można Cesarską Cytadelę czy pagodę Thien Mu. Cytadela to największa atrakcja tego niezwykłego miasta, a składa się na nią cały kompleks budynków o powierzeni ok 5 km kwadratowych – wśród nich zakazane Purpurowe Miasto (do którego dostęp miał tylko cesarz z rodziną i świtą) czy Pałac Niebiańskiej Harmonii. Nie dziwi, że Hue nazywane jest miastem cesarskim, a samą nazwę Hue można przetłumaczyć jako „Piękna”.

Ho Chi Minh City  - odkrywamy Sajgon

Do Sajgonu można udać się samolotem, a to, co czeka nas na miejscu, na długo zapada w pamięć. Sajgon nigdy nie śpi i nie daje czasu na nudę. Można tu skosztować wyśmienitej kuchni, zobaczyć domy-tunele, natknąć się na czarujące zapachy, smaki i kontrasty. To metropolia, która wciąga. Od szalonego tempa można płynnie przejść do miejsc takich jak taoistyczna Pagoda Nefrytowego Cesarza, która sąsiaduje z wieżowcami. Wyznawcy taoizmu odmieniają tam swoją karmę – kupują drobne zwierzątka po to, by je uwolnić, a kobiety oddają się modłom.

Witaj Kambodżo

Po Wietnamie niełatwo wrócić prosto do domu – to wspaniałe miejsce zawsze pozostawia niedosyt. Dlatego warto udać się dalej, ku Kambodży, gdzie zwiedzić można między innymi największy kompleks świątynny na świecie, Angkor, podróżować tuk-tukiem czy zwiedzać nocy targ w sercu  Siem Reap.

Oprócz miejskich atrakcji warto udać się na zwiedzanie pięknych jezior, w tym największego w Azji Południowo-Wschodniej – Tonle Sap. Płynąc wzdłuż brzegów natkniemy się na mieszkańców pływających wiosek. Warto zwiedzić choć jedną z nich, na przykład Kampong Khleang, i zjeść z jej mieszkańcami lokalne specjały. Kolejnym pięknym miejscem na mapie Kambodży jest rajska plaża Koh Rong, na której można delektować się owocami morza i wypoczywać bez najmniejszych trosk. Cień zapewnią kokosowe palmy, a morze doskonale schłodzi.

Zwiedzając Kambodżę, nie warto odmawiać sobie wizyty w stolicy - Phnom Penh. Znajduje się w niej Pałac Królewski, Srebrna Pagoda, wspaniałe muzea i targowiska. Osoby, które poradzą sobie ze towarzyszącymi temu emocjami, mogą zwiedzać również  mroczne zabytki – wśród nich Pola Śmierci Choeung Ek czy Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng. Nazwę tę można przetłumaczyć na Wzgórze Zatrutych Drzew, jednak zwiedzającym nic złego nie grozi.

Kontrastowe Indochiny

Jak widać, perły Azji obfitują w kontrasty – przełamują kultury, smaki, kolory i emocje. Obok wieżowców kryją się świątynie, a tuk-tuki przemykają obok francuskich budowli. Niedaleko od miejsc rajskiego wypoczynku można zwiedzać smutne pamiątki po Czerwonych Khmerach. Zaskakuje pogoda, gościnność mieszkańców, doskonała kuchnia; można nasycić oczy pięknem przyrody i wspaniałymi ruinami, zaopatrzyć się w przedziwne pamiątki na targach, a zaraz potem korzystać z salonów SPA czy relaksować się na pokładach statków z drinkiem w ręku. Zwiedzając Azję, warto być otwartym na ludzi – nikt tak doskonale nie wprowadzi nas w jej klimat jak mieszkańcy, którzy są wyjątkowo gościnni.

 

Materiał partnera