JSW na konferencji w Brukseli - pozytywny obraz węgla
Jastrzębska Spółka Węglowa zmienia obraz węgla koksowego wśród europejskich decydentów. Z jej inicjatywy 27 czerwca odbyła się w Brukseli -
w zabytkowym gmachu Bibliothèque Solvay - konferencja promująca węgiel koksowy jako surowiec strategiczny.
Jastrzębska Spółka Węglowa podejmuje szereg działań, aby wzmocnić pozycję węgla koksowego i zwrócić uwagę, jak ważną rolę pełni on w światowej gospodarce. Komisja Europejska wpisała ponownie węgiel koksowy na listę 27 surowców krytycznych (Critical Raw Materials for the EU), a więc trudno zastępowalnych i mających najwyższe znaczenie dla Wspólnoty.
Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej oraz wiodącym producentem koksu - podstawowego składnika wsadu do produkcji stali.
- Podejmujemy zdecydowane działania, aby pokazać, na czym polega specyfika naszej Spółki. Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że węgiel koksowy to niezbędny składnik do produkcji stali, bez której trudno sobie wyobrazić rozwój innowacyjnej gospodarki czy budowę nowoczesnej infrastruktury. Zdecydowaliśmy się zorganizować konferencję w Brukseli, ponieważ to miejsce, w którym zapadają najważniejsze decyzje dotyczące przemysłu stalowego - podkreśla Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Uczestniczący w konferencji paneliści wielokrotnie zwracali uwagę, że obecnie nie ma alternatywnych i ekonomicznie uzasadnionych technologii wytopu stali bez użycia węgla koksowego. Z kolei przemysł stalowy ma ogromny wpływ na kluczowe segmenty gospodarki, takie jak: przemysł motoryzacyjny, kolejowy, stoczniowy, budowlany, paliwowy czy AGD. Stal jest niezbędna do rozwoju innowacyjnej gospodarki niskoemisyjnej.
W 2017 roku Unia Europejska musiała importować przeszło dwa razy więcej tego surowca (38 mln ton), niż sama była w stanie wyprodukować (17 mln ton). Europejski przemysł stalowy jest zależny od węgla koksowego. Wytwarza niemal 2 procent całej produkcji Unii Europejskiej, zatrudnia niespełna 2,5 mln ludzi, a wartość hutniczej produkcji wynosi ponad 120 mld euro rocznie. JSW pokrywa 30 proc. zapotrzebowania Unii Europejskiej na ten surowiec.
Komentarze
18 komentarzy
Piszecie że JSW nic nie osiągnie bo węgiel odchodzi do lamusa i teraz liczy się wodór, a jak było info że JSW zacznie wyodrębniać wodór z gazu koksowniczego to też polała się fala krytyki. O co Wam chodzi, hejt dla hejtu? Bo jak tak to nie udzielajcie się w dyskusjach tutaj tylko na Pudelku.
Czyli tak jak było planowane
Walne Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej postanowiło, że zysk netto osiągnięty w 2017 roku w całości będzie przeznaczony na kapitał zapasowy czyli do budżetu państwa.
No niestety firmy tak jak piszesz już szukają nowych technologii produkcji stali oby się to nie udało bo wtedy czarno widzę JSW
Czy coś wiadomo o deputacie weglowm dla emerytów,którzy odeszli na emeryturę w 2015 r?Czekamy na nasze 10 tys.
Akurat węgiel koksowy / koks nie jest już niezbędny do produkcji stali. Niestety jak widać zarządzający JSW nie mają pojęcia jak zmienia się technologia produkcji stali. Taka propaganda surowców kopalnych rozsądnych producentów nie przekonuje, bo stosują już technikę wodorową .
Już nie raz udowodniliśmy że Polak potrafi a jakość naszego węgla jest doceniana na rynku UE. Nie wszystko w kraju jest takie jakim być powinno ale właśnie dlatego DOCENIAJMY TO CO JEST DOBRE
a widziałeś nową strategię JSW? Jak jest dobry plan i pewność zysków to i skąpe Państwo zainwestuje i sypnie monetami
Wzruszyłem się obroną twoich nierobów
@Do Teherana
"To jedyny taki na świecie"
To powiedz, dlaczego to nie JSW dyktuje, jako potentat, ceny swoich unikalnych surowcow?
Może i masz rację. Ale w pierwszej kolejności dowiedz się więcej o koksie. O koksie powstającym z węgla z JSW. To jedyny taki na świecie. Zaraz będzie hejt i co tylko. Ale koks koksowi nie równy. A ten z JSW jest potrzebny. Do czego? A sami doczytajcie specjaliści.
@Rylok
"polityków też utrzymać trzeba"
Nie trzeba i nie powinno sie.
Ty facet nie będziesz decydować kto będzie kim na stanowiskach bo za krótki jesteś pamiętaj .
Do r.teheran polityków też utrzymać trzeba z podatków,i jakoś nie płaczesz.
Dopóki to będzie spółka państwowa to nic tam ciekawego się nie wydarzy kto widział biurowiec na każdej kopalni jeden główny nie wystarczy??do tego jakieś dziwaczne stanowiska typu nadsztygar wystarczy kierownik i przodowi
Mam nadzieje, ze zdazyli odwiedzic sikajace symbole Brukseli: chlopca, dziewczynke i psa.
Wycieczka się udała?
Tak, wszystko jest zalezne od wegla z JSW, surowiec niezbedny, ale trzeba bylo zamknac szereg kopalni i wyslac pare tysiecy gornikow na urlop na koszt podatnika.
Polskie gornictwo trzeba permanentnie dotowac, oddluza, restrukturyzowac, bo kupa tlustych miskow, ktorzy obsiedli te branze jak nietoperze, musi byc wiecznie zasilana pensjami, ktore obecnie wynosza miliony rocznie.