środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Co z Centrum Nauki Innowacji i Biznesu? Przesunięcie terminu

22.03.2018 09:02 | 21 komentarzy | kb

W październiku 2017 r. magistrat podpisał umowę na dofinansowanie projektu Centrum Innowacji Nauki i Biznesu. Jednak przez ten czas nie ruszyły roboty budowlane z tym związane. Miasto chce o rok przesunąć termin wykonania tej inwestycji, do 2021 r.

Co z Centrum Nauki Innowacji i Biznesu? Przesunięcie terminu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na zagospodarowanie łaźni po kopalni „Moszczenica” Jastrzębie pozyskało na ponad 2,328 mln euro (ok. 9 mln zł). W zmodernizowanej łaźni ma znaleźć swoją siedzibę Centrum Innowacji Nauki i Biznesu. Projekt zakłada wyburzenie nowej części łaźni ze względu na jej zły stan techniczny. Przewidywano, że prace nad Centrum zakończą się do końca 2020 roku, jednak już teraz wiadomo, że dotrzymanie tego terminu jest niemożliwe.

Każdy z dotychczasowych przetargów, który był ogłaszany na tą inwestycję łaźni nie wyłonił wykonawcy. Powodem było to, że oferty składane przez firmy znacznie przekraczały możliwości sfinansowania ich, opiewały na kwoty powyżej 20 mln zł. Co miało wpływ na taką sytuację? Jak wyjaśniają w jastrzębskim magistracie, w ostatnim czasie nastąpił wzrost cen usług produktów budowlanych. Pojawił się też problem z zapewnieniem wykwalifikowanych pracowników. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne przetargi zakończą się sukcesem. Tymczasem miasto zwróciło się do instytucji finansujących to zadanie o przesunięcie terminu na jego wykonanie o rok, czyli do końca 2021 r.

Przypomnijmy, że w budynku planuje się ekspozycję maszyn wykorzystywanych w procesie wydobycia i przetwórstwa węgla, na których zastosowany zostanie mapping przestrzenny z atrakcjami dźwiękowymi i wizualnymi. Znajdą się tu również autentyczne obudowy chodników kopalnianych z atrakcjami multimedialnymi oraz pozostałe rekwizyty związane z górnictwem. Rzeczywistość zostanie połączona z elementami interaktywnymi dając zwiedzającym obraz warunków panujących podczas pracy górnika. Nowoczesne technologie przenikać się będą z industrialnym wyposażeniem i konstrukcją budynku. Ekspozycja ma być w pełni zintegrowana sensorycznie i oddziaływać na wszystkie zmysły odwiedzających.

Na drugiej kondygnacji umiejscowiona będzie wieloczęściowa ekspozycja pokazująca proces industrializacji i aspekty kulturowe Górnego Śląska z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod prezentacji, składa się na nią ekspozycja związana z węglem, jako budulcem natury znajdująca się w instalacji składającej się z kilkunastu kul węgla połączonych w scenograficzną molekułę. W budynku znajda się również sale warsztatów, dydaktyczne, multimedilane.