Czwartek, 4 lipca 2024

imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana

RSS

Zatańczyli w Jarze Południowym w walce o prawa kobiet

14.02.2018 18:33 | 19 komentarzy | kb

Także Jastrzębie-Zdrój włączyło się w ogólnoświatową akcję pod nazwą One Billion Rising (Nazywam się miliard), która ma zwrócić uwagę na przemoc wobec kobiet. 

Zatańczyli w Jarze Południowym w walce o prawa kobiet
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Punktem kulminacyjnym akcji był wspólny taniec w takt przeboju pt. Break the Chain”, jak mówiła jedna z koordynatorek przedsięwzięcia w Jastrzębiu Ewelina Auguścik, chodziło o to, aby panie i dziewczęta poprzez taniec wyraziły swoje emocje i sprzeciw na poniżania i wykorzystywanie.

Ogólnoświatowe przedsięwzięcie - One Billion Rising, zwraca uwagę na to, że kobiety i dziewczęta są gorzej traktowana, a nawet poniżane.

- Mimo że 80 proc. kobiet i 54 proc. mężczyzn uważa, że molestowanie w przestrzeni publicznej jest ważnym problemem, to jednak aż 81 proc. ofiar nigdy nie zgłosiło faktu molestowania policji, a zachowania podpadające pod kategorię molestowania w przestrzeni publicznej są w naszym społeczeństwie aprobowane kulturowo - piszą organizatorzy ogólnopolskiej akcji.

Czym jest molestowanie seksualne? To każde nieakceptowane zachowanie, którego celem jest poniżenie lub naruszenie godności drugiej osoby odnoszące się do jej płci lub mające charakter seksualny. Może dochodzić do niego wśród osób każdej orientacji seksualnej. Molestowanie często łączy się z poczuciem władzy wobec drugiej osoby (przełożony wobec pracownika, wychowawca wobec ucznia, rodzic wobec dziecka, starszy nastolatek wobec młodszego).

Na molestowanie seksualne mogą składać się nie tylko niepożądany kontakt fizyczny, niechciany dotyk, „obmacywanie”, ale również m.in.: obelgi, uwagi, żarty, insynuacje z erotycznym podtekstem, niewłaściwe komentarze na temat ubioru, wyglądu, wieku, stanu cywilnego, posługiwanie się seksualnymi skojarzeniami, nieakceptowane propozycje i sugestie o podtekście seksualnym, nieprzyzwoite komentarze, gesty i spojrzenia, dotykanie o charakterze seksualnym (przytulanie, poklepywanie, obejmowanie, podszczypywanie), umieszczanie we wspólnej przestrzeni kalendarzy, plakatów, zdjęć itp. przedstawiających akty kobiece/ męskie, przesyłanie liścików i e-maili z treścią o podtekście erotycznym.